Kwestia opodatkowania kryptowalut jest gorącym tematem. Ministerstwo Finansów zapowiada uporządkowanie przepisów w tym zakresie i stworzenie korzystniejszych przepisów.
MF: PCC od bitcoinów nie trzeba płacić >>
Zamiana źródłem problemów
Jednym z istotnych problemów jest zamiana kryptowalut. Był on przedmiotem interpretacji z 27 kwietnia 2018 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.96.2018.2.EC. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o jej wydanie wynikało, że podatnik zamierzał rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na obrocie kryptowalutami. Sprzedaż jednostek kryptowalut miałaby odbywać się w zamian za waluty tradycyjne, a także w formie wymiany jednostek danej kryptowaluty na jednostki innej kryptowaluty.
Kryptowaluta to nie waluta
Dyrektor KIS wyjaśnił, że temat kryptowalut nie został uregulowany w przepisach prawa. Zwrócił uwagę, że sama jednostka waluty, jak i cały system, występują pod jedną nazwą: bitcoin. Na gruncie polskiego prawa waluty bitcoin nie można traktować na równi z prawnym środkiem płatniczym, bowiem nie funkcjonuje on jako instrument rynku pieniężnego w rozumieniu odrębnych przepisów. Waluty wirtualne nie są pieniądzem elektronicznym.
Przychód z zamiany
Zdaniem organu podatkowego przychód powstaje nie tylko w sytuacji, gdy dochodzi do sprzedaży kryptowaluty, ale także w przypadku zamiany jednej kryptowaluty na inną. Nie można utożsamiać przewalutowania jednej kryptowaluty na inną z przypadkiem przewalutowania tradycyjnej waluty. Zamianę walut wirtualnych należy traktować analogicznie jak zamianę jakichkolwiek innych praw majątkowych.
Podsumowując, organ podatkowy potwierdził, że w przypadku, gdy w dokonywanej transakcji nie występuje element tradycyjnej waluty, a jedynie zachodzi zamiana jednej kryptowaluty na drugą, powstaje przychód podlegający opodatkowaniu PIT.
Vademecum Doradcy Podatkowego >>