Odpowiedź:
Tak, powyższe przychody podlegają podatkowi u źródła (w Polsce). Stanowią bowiem należności licencyjne.
Uzasadnienie:
Opodatkowaniu zryczałtowanemu w Polsce (u źródła) podlegają tylko niektóre przychody wyraźnie wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zakres ich opodatkowania jest ponadto korygowany przez przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst. jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., zryczałtowanemu opodatkowaniu 20% podatkiem w Polsce (u źródła) podlegają m. in. następujące przychody osiągane przez zagranicznych podatników z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
W przypadku opisanym w pytaniu mamy do czynienia z uzyskiwanymi w Polsce przez podatnika szwedzkiego przychodów z tytułu praw autorskich. Podlegają one zatem zryczałtowanemu podatkowi w Polsce (zgodnie z polską u.p.d.o.p.). Przepisy u.p.d.o.p. stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (art. 26 ust. 2 u.p.d.o.p.).
Należy się zatem odwołać do przepisów Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisanej w Sztokholmie dnia 19 listopada 2004 r. (Dz. U. z 2006 r. 26, poz. 193) – dalej Konwencja. Na gruncie Konwencji stanowią one należności licencyjne. Z okoliczności przedstawionych w pytaniu wynika bowiem, że firma szwedzka nie sprzedała Państwu praw majątkowych do utworów, tylko umożliwiła korzystanie z utworu na określonych polach eksploatacji (licencja).
Zgodnie z art. 12 ust. 3 Konwencji określenie „należności licencyjne” oznacza wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin, albo filmów lub taśm dla radia bądź telewizji, wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego, jak również za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za korzystanie z doświadczenia w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.
Powyższe tantiemy nie stanowią „zysków przedsiębiorstw”. Tego rodzaju przychody – nawet uzyskiwane przez przedsiębiorcę – stanowią „należności licencyjne” (jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której szwedzka firma miałaby zakład w Polsce i uzyskiwała te przychody za pośrednictwem tego zakładu; taki przypadek jednak tu nie zachodzi).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 i 2 Konwencji należności licencyjne powstające w Umawiającym się Państwie (tu: w Polsce) i wypłacane osobie uprawnionej mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (tu: w Szwecji) mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (tu: w Szwecji). Jednakże należności licencyjne mogą być również opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają (tj. w Polsce), i zgodnie z prawem Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do należności licencyjnych posiada miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (tu: w Szwecji), podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 % kwoty należności licencyjnych brutto. Tak więc powyższe przepisy pozwalają na opodatkowanie należności licencyjnych u źródła (tj. w Polsce), lecz zastrzegają zastosowanie stawki 5%.
Zwrócić jednak należy, że zgodnie z art. 26 ust. 1 zdanie drugie u.p.d.o.p. zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej. Z aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że stosowanie przepisów umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania (w tym stawek i zwolnień podatkowych z niej wynikających) możliwe jest także bez posiadania przez płatnika (czy też okazania płatnikowi) certyfikatu rezydencji. W wyroku z dnia 26 lipca 2005 r., III SA/Wa 747/05, WSA w Warszawie stwierdził: "1. Pobranie przez płatnika podatku zryczałtowanego od należności licencyjnych według stawki wynikającej z umowy podatkowej - mimo nieposiadania ważnego certyfikatu rezydencji w momencie dokonywania wypłaty - powoduje wygaśniecie zobowiązania podatkowego podatnika. 2. W takiej sytuacji nie może być wydana decyzja o odpowiedzialności podatkowej płatnika, o ile w momencie wydania takiej decyzji płatnik posiada certyfikat rezydencji podatnika obejmujący okres, w którym dokonał wypłaty należności".
Powyższe oznaczałoby, że można stosować przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (i stawki z nich wynikające) bez uzyskania certyfikatu rezydencji, o ile płatnik będzie przekonany, że otrzyma certyfikat rezydencji w razie potrzeby.
Zgodnie z art. 26 ust. 3-3d u.p.d.o.p., płatnicy zryczałtowanego podatku u źródła są obowiązani przesłać „podatnikom zagranicznym” oraz urzędowi skarbowemu informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku sporządzoną według ustalonego wzoru (na druku IFT). Płatnicy są obowiązani przesłać informację, o której mowa, w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat. Jednakże na pisemny wniosek „podatnika zagranicznego” płatnik, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, jest obowiązany do sporządzenia i przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, jednorazowej informacji IFT. W związku z tym, że będziecie Państwo wypłacać należności licencyjne – podlegające podatkowi u źródła i faktycznie nim opodatkowane – powinniście Państwo sporządzić we właściwym terminie informację IFT.
Adam Bartosiewicz