Odpowiedź:
Prowadzenie remontu przez przedsiębiorcę w budynku mieszkalnym powoduje jego zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej. W konsekwencji budynek ten powinien być opodatkowany stawkami właściwymi dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 1a ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 849 z późn. zm.) – dalej u.p.o.l. grunty, budynki i budowle są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej jeżeli są w „posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych”.
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. najwyższa stawka podatku od nieruchomości ma zastosowanie do budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz do budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 z późn. zm.) podstawą wymiaru podatku powinny być dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków. W konsekwencji, klasyfikacja budynków jako mieszkalne powinna wynikać z EGiB.
Budynki mieszkalne mogą być jednak opodatkowane najwyższą stawką podatku od nieruchomości w przypadku zajęcia ich na prowadzenie działalności gospodarczej. W orzecznictwie dominuje pogląd, zgodnie z którym prowadzenie remontu przez przedsiębiorcę oznacza zajęcie tego budynku na prowadzeniem w nim działalności gospodarczej. Takie stanowisko zajął np. NSA w wyroku z dnia 1 czerwca 2012 r. (II FSK 2304/10) oraz WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 17 września 2008 r. (I SA/Ol 315/08).
W wyroku NSA z dnia 30 lipca 2013 r. (II FSK 2012/11), powołanym w pytaniu, sąd stwierdził, że „Odpowiadając na pytanie dotyczące uznania nieruchomości Skarżącej za nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, organ wskazał na stosowanie do nich stawek jak za działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych (w tym lokali mieszkalnych) i gruntów związanych z tymi budynkami”. Wyrok nie poruszał natomiast kwestii zajęcia budynków mieszkalnych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Łukasz Kupień
Odpowiedzi udzielono 17.11.2015 r.
Czy obiekt w trakcie przebudowy opodatkować według stawek jak od działalności gospodarczej, czy od budynków mieszkalnych?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoOsoby fizyczne w ramach spółki cywilnej nabyły budynek o funkcji mieszkalnej. Budynek zostanie w całości wprowadzony do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez wspólników spółki cywilnej działalności gospodarczej. Dodatkowo wiadomym jest, że koszty rat zaciągniętego kredytu również będą stanowiły koszty działalności gospodarczej. Spółka cywilna zamierza objąć obiekt pracami budowlanymi w zakresie przebudowy i zmiany częściowej budynku dół restauracja, a pozostałe kondygnacje mieszkania na wynajem. Według jakiej stawki opodatkować ww. nieruchomość z uwagi na koszty działalności gospodarczej (kredyt, amortyzacja)? Czy obiekt w trakcie przebudowy opodatkować według stawek jak od działalności gospodarczej, czy od budynków mieszkalnych? Czy wówczas jest to fizyczne zajęcie nieruchomości na działalność gospodarczą (patrz wyrok NSA z dnia 30 lipca 2013 r. IIFSK 2012/11)?