Jesteśmy spółką z o.o. Wystawiliśmy fakturę za sprzedaż naszych towarów. Klient zareklamował otrzymany towar. Reklamację uznano i uzgodniono, iż w ramach reklamacji otrzyma np. lejek (nie jest to produkt, który mamy w ofercie sprzedaży). Lejek zrobimy specjalnie dla tego klienta. Koszt wyprodukowania lejka to ok. 200 zł.
Czy wydanie lejka w ramach reklamacji trzeba opodatkować podatkiem VAT?
Taka czynność powinna podlegać opodatkowaniu jako nieodpłatne przekazanie towarów.
Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., opodatkowaną dostawą towarów jest również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.
Czynnością opodatkowaną jest więc nieodpłatne przekazanie towarów. Tutaj to przekazanie jest nieodpłatne. Następuje bowiem bez wynagrodzenia. Wprawdzie następuje w związku z uznaniem reklamacji dla czynności odpłatnej (sprzedaży), jednakże nie jest tak, że wydanie tego lejka było wykonaniem obowiązków wynikających z gwarancji. To dokonanie jakiegoś dodatkowego świadczenia – o charakterze nieodpłatnym – w celu "dopieszczenia" klienta, który zapewne nie był zbyt zadowolony w związku z koniecznością reklamowania zakupionych wyrobów.
W zasadzie zatem czynność wydania lejka, o którym mowa, powinna podlegać opodatkowaniu. Jego wartość powoduje, że nie może on być prezentem małej wartości. Nie jest także wydawany w charakterze próbki. W związku z tym ta czynność powinna podlegać opodatkowaniu.

Uwagi
Pojawiają się tu pewne wątpliwości. Przepisy dotyczące opodatkowania nieodpłatnych przekazań stanowią bowiem, że warunkiem opodatkowania jest to, aby podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy "nabyciu tych towarów". Jeśli towary są przez podatnika wytworzone, to nie są przez niego nabywane. Na gruncie wykładni językowej można twierdzić, że jeśli podatnik przekazuje towary własnej produkcji, to ich przekazanie nie podlega opodatkowaniu, nawet jeśli miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich wytworzeniu; nie miał bowiem prawa do odliczenia podatku przy ich nabyciu, a to jest w świetle art. 7 ust. 2 u.p.t.u. warunkiem koniecznym do opodatkowania. Trudno jednak przewidzieć obecnie (w kwietniu 2011 r.) jak rozwinie się praktyka w kontekście opodatkowania nieodpłatnych przekazań towarów własnej produkcji.