Odpowiedź:
Tak, w tym przypadku mogą mieć miejsce powiązania kapitałowe, które mogą skutkować obowiązkiem sporządzenia dokumentacji podatkowej (rozumiem, że o nią chodzi w pytaniu).
Uzasadnienie:
Zgodnie z przepisami art. 25 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f., jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podatnik nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, wówczas dochody danego podatnika oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.
Zasada ta ma też zastosowanie m.in. w sytuacji, gdy ta sama osoba fizyczna równocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiada udział w kapitale tych podmiotów (art. 25 ust. 4 u.p.d.o.f.). Wspomniany tu podmiot krajowy to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium RP.
Posiadanie udziału w kapitale innego podmiotu, o którym mowa wyżej, oznacza sytuację, w której dany podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada w kapitale innego podmiotu udział nie mniejszy niż 25% (art. 25 ust. 5a u.p.d.o.f.).
Z pytania nie wynika, ile wynoszą udziały poszczególnych wspólników, więc trudno stwierdzić, czy przekroczono ten limit.
Ponadto, ważne są też transakcje dokonywane między podmiotami powiązanymi. Przepisy określone w art. 25a ust. 1 pkt 1, ust. 1a i ust. 1d pkt 1 u.p.d.o.f. dotyczą jednak podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, którzy w roku podatkowym oraz w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadzą i prowadzili księgi rachunkowe. Podatnicy tacy:
1) dokonujący w roku podatkowym transakcji z podmiotami powiązanymi (art. 25 ust. 1 i 4 u.p.d.o.f.), mających istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty), lub
2) ujmujący w roku podatkowym w księgach rachunkowych inne zdarzenia, których warunki zostały ustalone (lub narzucone) z podmiotami powiązanymi mające istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty)
– których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2.000.000 euro, mają obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej tych transakcji lub innych zdarzeń.
Co ważne, za wspomniane wyżej transakcje lub inne zdarzenia uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym równowartość 50.000 euro. Przy czym, w przypadku podatników, których przychody w rozumieniu przepisów o rachunkowości, w roku poprzedzającym rok podatkowy przekroczyły równowartość 2.000.000 euro (ale nie więcej niż 20.000.000 euro) – za takie transakcje (inne zdarzenia) uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których wartość przekracza w roku podatkowym kwotę stanowiącą równowartość kwoty 50.000 euro powiększoną o 5000 euro za każdy 1.000.000 euro przychodu powyżej 2.000.000 euro.
Ponadto, wymienieni wyżej podatnicy mają obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej również za rok podatkowy następujący po roku podatkowym, za który byli obowiązani sporządzić dokumentację podatkową, bez względu na wysokość osiągniętych, w roku podatkowym, za który byli obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej, przychodów lub poniesionych kosztów, w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
Ponadto, trzeba pamiętać, że obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej może dotyczyć samej umowy spółki jawnej. Jak bowiem wynika z art. 25 ust. 1e u.p.d.o.f., za transakcje lub inne zdarzenia mające istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika, o których mowa w art. 25a ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f., uznaje się również zawartą w roku podatkowym:
1) umowę spółki niebędącej osobą prawną, w której łączna wartość wniesionych przez wspólników wkładów przekracza równowartość 50.000 euro lub
2) umowę wspólnego przedsięwzięcia lub inną umowę o podobnym charakterze, w której wartość wspólnie realizowanego przedsięwzięcia określona w umowie, a w przypadku braku określenia w umowie tej wartości – przewidywana na dzień zawarcia umowy, przekracza równowartość 50.000 euro.
Jeśli chodzi o osoby prawne, czyli w tym przypadku spółkę z o.o., analogiczne przepisy określające zakres obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej określają przepisy art. 9a i 11 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p.
Warto też dodać, że obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, w razie wystąpienia takiego obowiązku, ciąży na obu stronach transakcji (tak stwierdził np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wydanej 29.06.2015 r., IPPB5/4510-295/15-2/AS).
Ważne też może się okazać przepis przejściowy, tj. art. 11 ustawy z 9.10.2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1932), do transakcji oraz innych zdarzeń rozpoczętych i niezakończonych przed 1.01.2017 r. stosuje się przepisy obu wspomnianych ustaw w nowym brzmieniu w zakresie tej części transakcji lub innych zdarzeń, które są realizowane po dniu 31 grudnia 2016 r.
Na koniec warto pamiętać, że organ podatkowy sam może zażądać sporządzenia i przedłożenia dokumentacji podatkowej.
Sławomir Liżewski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 2.03.2017 r.
Czy nieodpłatne przeniesienie wierzytelności na wspólników generuje szczególne obowiązki podatkowe?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoSpółka jawna pożyczyła spółce z o.o. pieniądze na działalność gospodarczą. Wszyscy wspólnicy spółki jawnej są jednocześnie wspólnikami spółki z o.o. Spółka jawna przenosi nieodpłatnie na jednego ze swoich wspólników wierzytelność w postaci pożyczonych pieniędzy spółce z o.o.Czy w takim przypadku wystąpią obowiązki podatkowe?