Pytanie

Czy należy zapłacić cło od nabycia samochodu ciężarowego?

Odpowiedź

Z tytułu nabycia i przywozu do Polski samochodu ciężarowego trzeba zapłacić cło tylko, jeżeli samochód ten zostaje przywieziony spoza terytorium Unii Europejskiej. W przypadku nabycia i przywozu do Polski samochodu ciężarowego z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (jak również, rzecz jasna, w przypadku nabycia takiego samochodu w Polsce) cło nie występuje.

Uzasadnienie

Cło jest najważniejszą z opłat pobieraną przez Państwo w związku z przemieszczeniem towaru przez granicę celną. A zatem samo nabycie towaru, np. samochodu ciężarowego nie podlega ocleniu (nie trzeba z tego tytułu płacić cła).
Ocleniu podlega natomiast, co do zasady, przywóz towarów. Nie dotyczy to jednak każdego przywozu towarów spoza terytorium Polski, lecz wyłącznie przywozu towarów spoza Unii Europejskiej. Polska wraz z 26 krajami członkowskimi Unii Europejskiej tworzy Unię Celną. Konsekwencją Unii Celnej jest brak należności celnych (w szczególności cła) z tytułu przemieszczenia towarów między państwami członkowskimi.

A zatem z tytułu nabycia i przywozu do Polski samochodu ciężarowego trzeba zapłacić cło tylko, jeżeli samochód ten zostaje przywieziony spoza terytorium Unii Europejskiej. W przypadku nabycia i przywozu do Polski samochodu ciężarowego z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (jak również, rzecz jasna, w przypadku nabycia takiego samochodu w Polsce) cło nie występuje.

Dodać na marginesie należy, że obowiązek zapłaty cła (w przypadku przywozu samochodu ciężarowego spoza terytorium Unii Europejskiej) istnieje w przypadku samochodu ciężarowego mimo, że samochody ciężarowe nie podlegają akcyzie (opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają tylko samochody osobowe). Cło oraz akcyza są niezależnymi od siebie opłatami i fakt niepodlegania opodatkowaniu podatkiem akcyzowym nie wyłącza obowiązku zapłaty cła.