Odpowiedź

Zmiana przeznaczenia telefonu, w tym także nabytych w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia, z towaru handlowego na towar służący wykonywaniu działalności gospodarczej, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Uzasadnienie

W pytaniu mowa jest o telefonach nabytych w mechanizmie odwrotnego obciążenia.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i ust. 1c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do u.p.t.u., o ile łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary, bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20.000 zł, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u.,
b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122 u.p.t.u.
w poz. 28b załącznika nr 11 do u.p.t.u. wymienione zostały „Telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych - wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony” (PKWiU ex 26.30.22.0).

Dla zastosowania odwrotnego obciążenia nie ma znaczenia późniejsze przeznaczenie nabytych telefonów.

Zasadą określoną w art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. jest, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Wyjątek określony został w art. 7 ust. 2 u.p.t.u., który stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z opisu pytania wynika, że telefony nie mają być przekazane na niczyje cele osobiste ani też nie mają być przedmiotem darowizny, lecz nadal mają służyć prowadzeniu działalności gospodarczej, tyle że nie jako towary handlowe.
Taka zmiana wykorzystania telefonów nie stanowi czynności opodatkowanej VAT.

Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Data odpowiedzi: 3.08.2016
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów