Pytanie

Spółka korzysta z tzw. agentów przy zdobywaniu zleceń na terenie państw trzecich (Chiny, Tajwan). W przypadku, gdy dochodzi do podpisania kontraktu z klientem agent wystawia fakturę za prowizję (najczęściej jest to % liczony od wartości zlecenia) i spółka dokonuje zapłaty na wskazane na fakturze konto. Agentem zazwyczaj jest firma majaca siedzibę w danym kraju trzecim, ale zdarzają się także przypadki, gdy agentem jest osoba fizyczna - rezydent w tym państwie.
Jakie obowiązki podatkowe ciążą na spółce w związku z zapłatą prowizji na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych?

Odpowiedź

Na spółce w związku z zapłatą prowizji nie ciąży obowiązek pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego ani żadne inne obowiązku na gruncie ustaw o podatku dochodowym.

Uzasadnienie

W określonych przepisami przypadkach podatek z tytułu przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (w uproszczeniu – nierezydentów) pobierany jest w formie ryczałtu (zob. art. 21 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.p., oraz art. 29 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.). W przypadkach takich do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego obowiązani są, jako płatnicy, polskie osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne (zob. art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz art. 41 ust. 4 w zw. z art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f.).

Dotyczy to, między innymi, przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze (zob. art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. oraz art. 29 ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.f.).

Przychody ze świadczenia usług pośrednictwa lub przedstawicielstwa handlowego (a taki charakter mają przychody, o których mowa w pytaniu) nie należą jednak do takich przychodów. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 stycznia 2011 r. (IBPBII/1/415-847/10/AŻ), "wśród usług wymienionych w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest usług pośrednictwa i przedstawicielstwa handlowego. Usług tych nie można również zakwalifikować – jak wyżej wskazano – do świadczeń o podobnym charakterze wymienionych w pkt 5 tegoż przepisu. W przeciwieństwie bowiem do wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy usług, tj. jak m.in. doradczych, księgowych, badania rynku, czyli usług bezpośrednio obejmujących zobowiązania dwóch podmiotów, usługa pośrednictwa i przedstawicielstwa handlowego polega na doprowadzeniu do zawarcia umowy przez zleceniodawcę tej usługi (tutaj wnioskodawcę) z podmiotem trzecim (tutaj firmami zagranicznymi).

W przypadku więc usługi pośrednictwa i przedstawicielstwa handlowego jej konsekwencją są wzajemne zobowiązania dotyczące trzecich podmiotów - zlecającego usługę pośrednika oraz podmiotu trzeciego zawierającego w następstwie usługi pośrednictwa umowę ze zleceniodawcą usługi. W świetle powyższego, jako że usługi pośrednictwa i przedstawicielstwa handlowego nie należą do usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również nie mają podobnego charakteru do świadczeń tam wymienionych, to tym samym nie podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w tym przepisie".

Przychody z prowizji, o których mowa, nie należą również do żadnych z pozostałych przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz art. 29 ust. 1 u.p.d.o.f. A zatem w przedstawionej sytuacji na spółce w związku z zapłatą prowizji nie ciąży obowiązek pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego (zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku agentów będących osobami fizycznymi oraz spółkami niemającymi osobowości prawnej osób fizycznych albo zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku agentów będących spółkami mającymi osobowość prawną), ani żadne inne obowiązku na gruncie ustaw o podatku dochodowym.