Pytanie
Czy można zaksięgować opłatę za egzamin na biegłego rewidenta do kosztów uzyskania przychodu jeśli organizatorem jest firma z Anglii, a ja otrzymałam jedynie potwierdzenie zapłaty na którym widnieje data, kwota i przedmiot transakcji, nazwa nabywcy i wystawcy?
Czy należy pobrać podatek u źródła i wyegzekwować certyfikat rezydencji od tej firmy?
Odpowiedź
Podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów są m.in. dowody opłat pocztowych i bankowych oraz inne dowody, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające pewne minimalne informacje. Co ważne dowody te winny być sporządzone w języku polskim
Uzasadnienie
Jak wskazano w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) - dalej r.p.k.p.r., podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
1) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy;
2) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty;
3) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
4) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.
Przepis § 12 ust. 4 r.p.k.p.r. wymaga, aby dowód księgowy był sporządzony w języku polskim.
Z § 13 r.p.k.p.r. za dowody księgowe uważa się również m.in. dowody opłat pocztowych i bankowych oraz i inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2.
W mojej ocenie dowód w postaci potwierdzenia zapłaty, zawierający datę, kwotę i przedmiot transakcji, nazwę nabywcy i wystawcy spełnia definicję dowodu księgowego, stanowiący jednocześnie dowód poniesienia kosztu uzyskania przychodu.
Wypowiadając się zaś w zakresie obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat na rzecz nierezydentów, wskazuję, że – zgodnie z art. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., obowiązek ten dotyczy wypłat należności z tytułów wymienionych w ust. m.in. pkt 5 ww. artykułu. Wymieniony przepis zawiera katalog usług niematerialnych, przy korzystaniu z których (w razie nieprzedłożenia przez nierezydenta certyfikatu rezydencji) płatnik ma obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20 proc. przychodów. Powyższe dotyczy usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.
W mojej ocenie uiszczona przez Panią na rzecz angielskiej firmy opłata za przystąpienie do egzaminu na biegłego rewidenta nie należy do katalogu czynności rodzących obowiązek poboru podatku "u źródła".
Dodam, że pozyskanie od firmy z Anglii certyfikatu rezydencji byłoby istotne w przypadku gdyby uiszczona przez Panią należność dotyczyła jednej z usług, o których mowa w art. 29 ust. 1 u.p.d.o.f.
Jak bowiem wynika z art. 29 ust. 2 u.p.d.o.f. przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
Jeżeli polski przedsiębiorca wypłacający należność za jedną z usług, o których mowa w art. 29 ust. 1 u.p.d.o.f. wykonaną na jego rzecz usługę, nie uzyska certyfikatu rezydencji, będzie musiał potrącić i wpłacić do odpowiedniego urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% od wypłacanych należności. Natomiast będąc w posiadaniu dokumentu potwierdzającego nieograniczony obowiązek podatkowy kontrahenta za granicą RP przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku pobierania podatku.