Pytanie

Firma umorzyła pracownikowi pożyczkę otrzymaną z ZFŚS. Umorzona część pożyczki została obciążona 18% podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W związku z trudną sytuacją materialną pracownika nie jest on w stanie zapłacić jednorazowo kwoty podatku.
Czy kwotę podatku można rozłożyć pracownikowi na raty?

Odpowiedź

Najlepszym rozwiązaniem byłoby umarzanie pożyczki w ratach.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych umorzona pożyczka stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy, od którego jest on zobowiązany zapłacić podatek, a pracodawca ma obowiązek potrącić ten podatek z wynagrodzenia pracownika. Jednocześnie jednak pracodawca nie ma prawa rozkładać pracownikowi podatku na raty - kompetencje w tym zakresie ma wyłącznie organ podatkowy w trybie art. 67a i nast. Ordynacji podatkowej .

Pracodawca może natomiast odprowadzić cały podatek w imieniu pracownika, a następnie rozłożyć na raty jedynie potrącenie tego podatku z wynagrodzenia. Nie będzie to zgodne z przepisami podatkowymi, ale Skarb Państwa na tym nie ucierpi, więc nie powinno to być podważone. Innym wariantem jest umarzanie pożyczki w ratach (np. przez 5 miesięcy pracodawca będzie umarzał po 1/5 pożyczki). W takim przypadku przychodem będzie kwota umorzenia z danego miesiąca, a więc w praktyce dojdzie do sytuacji równoważnej z rozłożeniem podatku na raty.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r.,  poz. 749)