Odpowiedź:

Zdaniem fiskusa wspomniane w pytaniu koszty związane z wniesieniem aportu nie są kosztem uzyskania przychodów.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., do przychodów nie zalicza się m.in. przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego.
Jak czytamy w jednej z interpretacji podatkowych: „Skoro więc, przychód otrzymany na powiększenie kapitału zakładowego nie stanowi przychodu dla celów podatkowych, to koszty jego uzyskania, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 [u.p.d.o.p.]. Zgodnie bowiem z tym przepisem, nie stanowią kosztów podatkowych wydatki, co prawda nie wymienione w art. 16 ust. 1 [u.p.d.o.p.], ale związane z przysporzeniami nie uważanymi przez ustawodawcę za przychód.
[W związku z tym] wydatki, które Spółka poniesie na sporządzenie aktu notarialnego [w związku otrzymanym aportem], nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów (…), bowiem związane są z przychodem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.” (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 11 kwietnia 2011 r., ITPB3/423-19d/11/DK).
Natomiast, jeśli chodzi o wartość początkową aportu, za wartość początkową (podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki albo spółdzielni, co do zasady uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej (art. 16 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.).
Wynika z tego, że to podatnicy (wspólnicy) określają wartość początkową aportu na dzień jego wniesienia. Tak ustalona wartość początkowa nie może jednak przekraczać wartości rynkowej. Jednak: „Dwa limity wyznaczają maksymalną wysokość wartości początkowej środków trwałych wniesionych jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: 1) wartość rynkowa, 2) nominalna wartość udziałów objętych za aport, który stanowią środki trwałe. Nie można zatem zgodzić się, że podstawowe znaczenie ma jedynie to, czy ustalona wartość początkowa środków trwałych wniesionych jako aport nie przewyższa ich wartości rynkowej. Tak samo istotna jest nominalna wartość udziałów objętych za ten aport.” (wyrok NSA z dnia 6 lutego 2003 r., I SA/Łd 946/01).
Co do kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży nieruchomości wniesionej aportem, zdaniem jednego z organów podatkowych: „Odnosząc się natomiast do treści art. 15 ust. 1 [u.p.d.o.p.], który znajduje [tu zastosowanie], należy stwierdzić, iż wskazuje on wyraźnie na koszty poniesione w celu uzyskania przychodu przez podatnika. Biorąc pod uwagę fakt, iż przychodem Spółki będzie kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, kosztem uzyskania tych przychodów będą wydatki poniesione na ich nabycie. W związku z tym, iż Spółka nabyła nieruchomość w drodze aportu, wydając w zamian udziały o określonej wartości nominalnej, to właśnie wartość nominalna wydanych udziałów będzie zwiększała koszty uzyskania przychodów tej Spółki z tytułu przedmiotowej sprzedaży wniesionej aportem nieruchomości. Nie ma bowiem żadnych podstaw do przyjęcia, iż w przedstawionej sprawie do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wartość nieruchomości ustaloną na dzień wniesienia wkładu (określona w akcie notarialnym), nie wyższą od rynkowej wartości nieruchomości na dzień wniesienia aportu, powiększoną o ewentualne koszty zbycia.” (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 lipca 2013 r., IPPB5/423-283/13-2/MW).

Sławomir Liżewski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 26.07.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów