Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Budowa budynku została zakończona w grudniu. W trakcie budowy sprzedano czujki do alarmu przyszłemu podnajemcy. A we wrześniu poniesiono wydatek na sprzątanie budynku po budowie.

Czy nakłady na alarm i poniesione koszty na sprzątanie zwiększają wartość budynku, czy należy rozliczyć je w bieżące koszty działalności?

Spółka zajmuje się wynajmem powierzchni, w analizowanym okresie nie wystawiała jeszcze faktur za wynajem.

Odpowiedź

Koszty na sprzątanie po budowie zwiększają wartość budynku dla celów naliczania amortyzacji. Nakłady na alarm:

1) będą podwyższać wartość początkową budynku, jeżeli instalacja jest wbudowana w konstrukcję budynku,

2) nie będą podwyższać wartości początkowej, jeżeli instalacja nie będzie wbudowana.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p. – w razie wytworzenia we własnym zakresie, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się koszt wytworzenia doprecyzowany w art. 16g ust. 4 u.p.d.o.f. W świetle tego przepisu za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Niewątpliwie sprzątanie po budowie jest ściśle związane z procesem inwestycyjnym, a tym samym koszt takiej usługi należy zaliczyć do wartości początkowej.

W objaśnieniach do grupy I KŚT zawartych w rozporządzeniu z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. Nr 242, poz. 1622, z późn. zm.) ustawodawca zawarł informację, iż do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku np. wbudowane meble. Tym samym także wbudowana na stałe instalacja alarmowa będzie podwyższała wartość początkową budynku. Jeżeli natomiast instalacja alarmowa jest demontowalna, czyli nie została wbudowana w konstrukcję budynku, nakłady na nią nie będą podwyższać wartości początkowej.

Paweł Ziółkowski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 8.01.2016 r.