Odpowiedź:
Wydatki na nabycie usług noclegowych przez wspólnika spółki jawnej stanowić będą koszty uzyskania przychodów, jeśli podatnik potrafi wykazać związek przyczynowo-skutkowy między tym wydatkiem, a osiąganiem przychodów przez spółkę.
Uzasadnienie:
Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 u.p.d.o.f.
Zatem kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, związane z wykonywaną działalnością gospodarczą i poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z tej działalności.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 10 stycznia 2013 r., ITPB1/415-1142/12/IG, wyjaśnił, że warunkiem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na usługi noclegowe jest wykazanie celowości dokonywanego wydatku i jego związku z przychodem (źródłem przychodu). O tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą i to na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.
Dalej organ podatkowy wskazał, że na podatniku ciąży również obowiązek należytego udokumentowania poniesionego wydatku. Nie może się on jednak ograniczać wyłącznie do posiadania faktury, bądź też innego dowodu stwierdzającego wyłącznie wysokość poniesionego z ww. tytułu wydatku. Niezbędnym jest bowiem dysponowanie dowodami umożliwiającymi w sposób bezsporny ustalenie związku przyczynowo-skutkowego poniesionego wydatku na usługi noclegowe z przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej, a ponadto potwierdzającymi racjonalność poniesionych wydatków.
Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 24 listopada 2014 r.
Czy koszt noclegu wspólnika, który ma miejsce zamieszkania w innej miejscowości niż siedziba spółki, stanowi koszt uzyskania przychodu?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoCzy koszt noclegu wspólnika, który ma miejsce zamieszkania w innej miejscowości niż siedziba spółki, stanowi koszt uzyskania przychodu?Wspólnik spółki jawnej w celu prowadzenia spraw spółki przyjeżdża do siedziby i korzysta z usług hotelowych.Czy koszt noclegu stanowi koszt podatkowy?