Przedsiębiorca otrzymał fakturę od włoskiego kontrahenta, w której nie odliczono rabatu. Kontrahent podał jedynie informację o przyznaniu jego przyznaniu.
Czy informacja o przyznaniu rabatu upoważnia przedsiębiorcę do zastosowania korekty i zmniejszenia podstawy opodatkowania?
Moim zdaniem informacja o przyznaniu rabatu, nawet jeżeli nie został on uwzględniony w fakturze, uprawnia do zastosowania korekty i zmniejszenia podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (WNT).
Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., podstawą opodatkowania WNT jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić dostawcy powiększona o:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;
2) wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Jednocześnie w art. 31 ust. 3 u.p.t.u. ustawodawca zastrzegł, że przy wyznaczaniu podstawy opodatkowania WNT stosuje się odpowiednio regulacje art. 29 ust. 4 u.p.t.u. W myśl takiego podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze; zatem podstawę opodatkowania WNT ulega zmniejszeniu m.in. o przyznane rabaty. Zaznaczyć przy tym trzeba, że prawodawca nie wprowadził żadnych szczególnych warunków, które muszą być wypełnione aby rabat w WNT podlega rozliczeniu. To według mnie oznacza, że podatnik który posiada jednoznaczną i wiarygodną informację o przyznaniu rabatu, uwzględni go w rachunku podatkowym (VAT-7, informacji podsumowującej) nawet jeżeli nie został on uwzględniony w fakturze sprzedaży. Teza taka znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 19 czerwca 2007 r. (ZP/443-44/2/07) "udzielenie skonta przez kontrahenta unijnego ze względu na wcześniejsze uregulowanie należności stanowi podstawę do umniejszenia obrotu z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Uzyskane skonto stanowi podstawę do obniżenia kwoty, jaką zobowiązany jest zapłacić nabywca w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów niezależnie od tego, czy kontrahent unijny udokumentuje jego udzielenie fakturą korygującą. W dokumentacji podatnika, wobec braku faktury wystawionej przez kontrahenta unijnego musi znajdować się jednak dokumentacja uzasadniająca obniżenie obrotu z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów"