Pytanie

Firma zajmująca się sprzedażą oraz dystrybucją towarów do odbiorców zatrudnia kilku pracowników.
Czy może odliczyć VAT od zakupu alkomatów?

Odpowiedź

Zakup alkomatu przez pracodawcę może dawać prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia takiego towaru.

Uzasadnienie

Niestety w praktyce łatwiej o znalezienie interpretacji czy artykułów prasowych, potwierdzających prawo do zaliczenia wydatku na zakup alkomatu do kosztów uzyskania przychodów (przykładowo:
- interpretacja Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego z 6 kwietnia 2007 r., PO-3/423/9/9/MZ/2/2007,
- P. Molik, Pracodawca może odliczyć zakup alkomatu, Dziennik Gazeta Prawna z 6 września 2011 r.),
niemniej jednak i na gruncie VAT można uznać zasadność odliczenia VAT z tytułu zakupu alkomatu przez pracodawcę.

W świetle podstawowej zasady potrącalności podatku naliczonego wyrażonej w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług  – dalej u.p.t.u., w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Przy czym wskazuje się, że związek, o którym mowa wyżej, może być bezpośredni bądź pośredni (por. wyrok TSUE z 26 maja 2005 r. w sprawie Kretztechnik AG v Finanzamt Linz, C-465/03 czy wyrok z dnia 8 czerwca 2000 r. w sprawie C-98/98 pomiędzy Midland Bank a Commisioner of Customs and Excise).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz. U. z 1983 r. Nr 25, poz. 117) pracodawca ma uprawnienie do badania na zawartość alkoholu w organizmie pracownika.

Ponadto troska o trzeźwość pracowników może wynikać nie tylko z dbałości o bezpieczeństwo pracy, ale z działań mających na celu zabezpieczenie źródła przychodu czy zmniejszenie kosztów związanych przykładowo z wypłatą odszkodowań.

Skoro prawo do odliczenia podatku naliczonego jest integralną częścią systemu VAT, co do zasady nie może być ograniczane z uwagi na to, iż nie jest to przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo, a dodatkowo skoro nie zachodzą wyłączenia prawa do odliczenia w świetle art. 88 u.p.t.u., to nawet zakupy dokonywane przez podatnika, a mające związek pośredni z jego działalnością, uprawniają do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazaną w stosownych fakturach VAT, dokumentujących nabycie.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.)