Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego
Firma posiada samochód osobowy, ponosi koszty eksploatacyjne (typu amortyzacja, paliwo, naprawy). Samochód ten wydzierżawia innemu podmiotowi gospodarczemu i wystawia raz w miesiącu fakturę za dzierżawę auta. Cena została ustalona w umowie i faktura nie posiada załączników (rozbicia elementów na amortyzację, paliwo, usługi).Czy firma, która jest właścicielem auta ma prawo odliczyć cały VAT od zakupów i paliwa?
Wszystkie faktury eksploatacyjne opłaca wydzierżawiający. Dzierżawca dostaje tylko fakturę za dzierżawę.
Odpowiedź:
Uważam, że w przedstawionej sytuacji firma może w całości odliczać VAT z faktur dokumentujących wskazane wydatki (zakładając, że przedmiotowy samochód jest przez firmę przeznaczony wyłącznie do dzierżawy oraz sposób jego wykorzystywania wyklucza jego użycie przez firmę do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą).
Uzasadnienie:
Od 1 kwietnia 2014 r. z punktu widzenia dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych (w tym od zakupów paliwa, części oraz materiałów eksploatacyjnych) pojazdy te dzielą się na:
1) pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy,
2) pozostałe pojazdy samochodowe; pojazdy należące do tej grupy uprawniają do pełnych odliczeń, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (zob. art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.); pojazdy należące do tej grupy należy, co do zasady, zgłaszać naczelnikom urzędu skarbowego składając informacje VAT-26 (zob. art. 86a ust. 12 u.p.t.u.).
Samochody osobowe należą do drugiej z wymienionych grup. Nie oznacza to jednak, że zawsze dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samochodów osobowych (w tym odliczanie w całości podatku z faktur leasingowych) wymaga prowadzenia ewidencji ich przebiegu. Jak bowiem stanowi art. 86a ust. 5 pkt 1 u.p.t.u., warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do:
- odprzedaży,
- sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
- oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze
– jeżeli odsprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.
W przedstawionej sytuacji samochód osobowy jest – jak zakładam – przeznaczony wyłącznie do oddania innemu podmiotowi w odpłatne używanie na podstawie umowy dzierżawy. Uznać przy tym należy, że spełniony jest w przedstawionej sytuacji warunek, aby oddawanie pojazdów w odpłatne używanie stanowiło przedmiot działalności podatnika (odpowiednie zastosowanie mają w tym zakresie wyjaśnienia organów podatkowych dotyczące oddawania w odpłatne używanie przez podatników jednego tylko pojazdu samochodowego wydawane na gruncie przepisów obowiązujących do końca 2013 r. – zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 stycznia 2014 r., ILPP2/443-979/13-2/MR czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 19 lutego 2014 r., IPTPP4/443-843/13-4/OS).
A zatem w przedstawionej sytuacji dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących przedmiotowego samochodu nie wymaga od firmy, o której mowa, prowadzenia ewidencji jego przebiegu. W konsekwencji warunkiem dokonywania pełnych odliczeń nie jest również złożenie informacji VAT-26, gdyż informacją tą zgłaszane są pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (zob. art. 86a ust. 12 u.p.t.u.).
W tej sytuacji jedynym warunkiem dokonywania pełnych odliczeń jest, aby przedmiotowy samochód był samochodem, którego sposób wykorzystywania wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (warunek ten może być w przedstawionej sytuacji według mnie automatycznie spełniony, jeżeli samochód ten na stałe znajduje się w posiadaniu podmiotu, któremu został wydzierżawiony; sytuacja taka wyklucza bowiem używanie tego samochodu przez firmę, o której mowa, do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą). Uważam zatem – zakładając, że przedmiotowy samochód jest przez firmę przeznaczony wyłącznie do dzierżawy oraz sposób jego wykorzystywania wyklucza jego użycie przez firmę do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą – firma, o której mowa, może dokonywać pełnych odliczeń od wydatków dotyczących tego samochodu (bez konieczności prowadzenia ewidencji jego przebiegu oraz zgłoszenia go informacją VAT-26). Odpowiednie zastosowanie ma zatem dotycząca wydatków na motocykl przeznaczony do wynajmu/dzierżawy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 lipca 2014 r. (IPTPP4/443-287/14-6/OS), w której czytamy, że „Wnioskodawcy, stosownie do art. 86 ust. 1 w związku z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a i ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie przysługiwać prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, wynikającej z otrzymanej faktury dokumentującej nabycie motocykla, ponieważ – jak wskazał Wnioskodawca – motocykl będzie przeznaczony wyłącznie na cele wynajmu/dzierżawy, a ustalone reguły korzystania z tego pojazdu wykluczają jego użytek do celów prywatnych. Prawo to będzie Wnioskodawcy przysługiwało pod warunkiem niewystąpienia negatywnych przesłanek, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług”.
Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 2 września 2014 r.