Pytanie
Otrzymujemy od dostawcy krajowego faktury VAT, na których część danych jest przedstawiona w PLN a część w walucie obcej - w euro. W kolumnie "cena netto" i "wartość netto" dostawca podaje kwoty w euro, np 33 euro "cena netto", ilość 2 szt., "wartość netto" = 66 euro, potem podaje "stawka VAT" = 23% i w kolumnie "netto" i "brutto" podawane są kwoty w PLN. Wartość do zapłaty również jest w PLN. Na fakturze nie ma podanego kursu przeliczeniowego NBP PLN/euro. Taka faktura nie jest zbyt czytelna, bo na fakturze pomieszane są 2 waluty - euro i PLN.
Czy jednak faktura taka jest poprawna?
Czy możemy zakwestionować taka fakturę - jeśli tak, w oparciu o jakie przepisy?
Odpowiedź
Przepisy VAT nie zakazują wystawiania faktur w walutach obcych, pod warunkiem, że kwoty podatku wykazuje się w złotych. W związku z tym nie ma w tym zakresie podstaw do zakwestionowania przedmiotowej faktury.
Uzasadnienie
Przepisy VAT nie zakazują wystawiania faktur w walutach obcych i w związku z tym nie ma w tym zakresie podstaw do jej zakwestionowania. Jeżeli jednak podatnik decyduje się na fakturowanie należności w walucie obcej, musi mieć na względzie przepis § 5 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360), w myśl którego, kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. Powyższy przepis nakłada na wystawcę obowiązek przeliczania tylko kwot podatku wykazywanych na fakturach na złote, jeżeli kwota należności jest określona w innej walucie.
W takim przypadku faktury wystawiane w walutach obcych muszą być przeliczone zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.
Co istotne, ewentualny błąd przeliczeniowy w tym zakresie, wynikający np. z zastosowania złego kursu, obciąża wyłącznie sprzedawcę. Nabywca ma prawo do odliczenia kwoty podatku VAT wskazanej na fakturze w złotych. Jeżeli nawet kwota ta została wyliczona błędnie, do momentu ewentualnej korekty jest jedyną podstawą odliczenia dla nabywcy. W myśl bowiem art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a u.p.t.u. kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Mariusz Jabłoński
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego