Pytanie
Spółka X (spółka z o.o.) nabyła 100 proc. udziałów w spółce Y (spółka z o.o.) za ustaloną cenę. Umowa nabycia udziałów zawarta została 31 stycznia 2012. Następnie z dniem 31 lipca 2012 r. zostało zarejestrowane połączenie ww. spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. w drodze przejęcie spółki Y przez spółkę X bez podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej.
Czy dodatnia wartość firmy powstała przy rozliczeniu ww. połączenia spółek (rozliczenie metodą nabycia) może być amortyzowana dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?
Odpowiedź
Wartość firmy, o której mowa, nie podlega podatkowej amortyzacji, a w konsekwencji odpisy amortyzacyjne z tego tytułu nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Uzasadnienie
Amortyzacji podlegają środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (z wyjątkiem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wymienionych w art. 16c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p.), w tym - niezależnie od przewidywanego okresu używania - wartość firmy (zob. art. 16b ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.), jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze kupna (art. 16b ust. 2 pkt 2 lit. a) u.p.d.o.p.), przyjęcia do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a u.p.d.o.p., dokonuje korzystający (zob. art. 16b ust. 2 pkt 2 lit. b) u.p.d.o.p.) oraz wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji (zob. art. 16b ust. 2 pkt 2 lit. c) u.p.d.o.p.).
W przedstawionej sytuacji żadna z wymienionych sytuacji nie miała miejsca, tj. nie doszło do nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze kupna, w drodze przyjęcia do odpłatnego korzystania w sytuacji, gdy odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a u.p.d.o.p., dokonuje korzystający, ani w drodze wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji. Wartość firmy, o której mowa, nie podlega zatem amortyzacji podatkowej (co zresztą wynika wprost z art. 16c pkt 4 u.p.d.o.p., który stanowi, że amortyzacji nie podlega, między innymi, wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.), a w konsekwencji odpisy amortyzacyjne z tego tytułu nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Przywołane akty prawne
Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.