Spółka z o.o. w 2016 r. miała przychody, koszty i dochód niższy niż 2.000.000 euro.
Odpowiedź:
Jeżeli osoba fizyczna nie prowadzi ksiąg rachunkowych to ani ona, ani też spółka, nie będą zobligowane do sporządzania dokumentacji cen transferowych.
Uzasadnienie:
Stosownie do regulacji art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) i przepisów art. 25a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.), obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej właściwej dla transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi może (po przekroczeniu progów ustawowych) może wystąpić dopiero wówczas, gdy przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 000 000 euro. Co ważne, aby osoba fizyczna była objęta takim obowiązkiem musi prowadzić księgi rachunkowe.
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że jeżeli osoba fizyczna nie prowadzi ksiąg rachunkowych, a w spółce nie został przekroczony ustawowy limit przychodów i kosztów ani osoba fizyczna, ani też spółka nie będą zobligowane do sporządzania dokumentacji cen transferowych.
Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 3.02.2017 r.
Czy dochody poniżej 2.000.000 euro zwalniają z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoOsoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest wspólnikiem spółki z o.o. W 2017 r. planuje świadczyć usługi transportowe na rzecz spółki z o.o., w której jest wspólnikiem, zaś spółka z o.o. będzie wystawiać osobie fizycznej fakturę na firmę za wynajem samochodu.Czy powstaje obowiązek prowadzenia dokumentacji w zakresie cen transferowych w tym konkretnym przypadku, jeżeli tak, to w jakim zakresie (limity, obowiązki, dokumenty)?