Pytanie
Podatnik podatku od środków transportowych zmarł, a na jego koncie podatkowym widnieje zaległość z tego tytułu za lata 2006-2009. Postanowieniem sądu spadek z dobrodziejstwem inwentarza otrzymują po 1/2 synowie zmarłego. Samochód został zezłomowany w 2010 r. Wydano decyzję o odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe zmarłego.
Czy dobrodziejstwo inwentarza ma wpływ na dochodzenie zaległości podatkowych z tytułu zaległości w podatku od środków transportowych od spadkobierców?
W jaki sposób prowadzić egzekucję (tzn. tytuły wykonawcze wstawić na dwie osoby)?
Odpowiedź
Moim zdaniem w Państwa sytuacji powinny zostać wydane dwie decyzje osobno na każdego ze spadkobierców i w ślad za tym egzekucja powinna być prowadzona osobno dla każdego ze spadkobierców w proporcji do wysokości odziedziczonego po dziale spadku majątku.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 98 § Ordynacji podatkowej, do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.
Oznacza to, że zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązanie podatkowe są takie same jak zasady odpowiedzialności za długi spadkowe.
Stosownie natomiast do treści art. 1034 § 2 k.c. Po dokonaniu działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność w stosunku do wielkości udziałów. Tym samym, każdy z nich jest zobowiązany do zapłaty takiej części zobowiązań spadkodawcy, ile wynosi jego udział.
W Państwa przypadku skoro jest dwóch spadkodawców to po dziale spadku każdy z nich będzie zobowiązany do zapłaty zaległości w podatku od środków transportowych w części przypadającej na nich. Dla odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe istotne jest oczywiście ustalenie, czy spadek został przyjęty wprost, czy z dobrodziejstwem inwentarza.
W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe całym swoim majątkiem, lecz tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.
Odnośnie zasad prowadzenia egzekucji administracyjnej to podstawą do wystawienia tytułu wykonawczego jest zaległość ustalona w decyzji o odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe.
Moim zdaniem w Państwa sytuacji powinny zostać wydane dwie decyzje osobno na każdego ze spadkobierców i w ślad za tym egzekucja powinna być prowadzona osobno dla każdego ze spadkobierców w proporcji do wysokości odziedziczonego po dziale spadku majątku.
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego