Tematyka compliance (zarządzania zgodnością) w podatkach w firmie była jednym z tematów poruszonych podczas Compliance Day 2018 organizowanego przez Instytut Compliance. Wydawnictwo Wolters Kluwer było partnerem badania compliance i sponsorem konferencji.
Raport: compliance popularyzuje się w polskich firmach >>
Prowadząca panel Joanna Stolarek z kancelarii Ożóg Tomczykowski zwróciła uwagę, że dotrzymywanie terminów podatkowych i płacenie podatków w należytej wysokości to tylko wierzchołek góry lodowej. Samo posiadanie dyrektora finansowego także nie jest rozwiązaniem problemu. Dla potrzeb zapewnienia pełnej zgodności to za mało. Ekspertka zwróciła uwagę, że trudno jest nadążyć nad wszystkimi zmianami w przepisach podatkowych. Nie da się też przeanalizować tysięcy wydawanych codziennie interpretacji.
Zarządzanie podatkami wiąże się z dużym ryzykiem. Zwłaszcza, że wiele transakcji może teraz być uznawane za nieważne, jeśli ich celem miały być tylko oszczędności podatkowe. Organy podatkowe mają coraz więcej uprawnień i narzędzi kontroli. Nie można zatem bagatelizować kwestii związanych z rozliczeniami podatków. Konieczna jest analiza ryzyk, weryfikacja kontrahentów, dbałość o zachowanie tzw. należytej staranności.
Prof. Krzysztof Lasiński-Sulecki z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, kierownik Ośrodka Studiów Fiskalnych, zwrócił uwagę, że pewnego rodzaju pomocą dla podatników mogą być indywidualne interpretacje podatkowe. Ich uzyskanie jest tanie. Niestety nie zapewniają jednak pełnego bezpieczeństwa podatkowego. Prof. Lasiński-Sulecki zwrócił uwagę na problem, czy podatnik jest w stanie wystarczająco dokładnie opisać stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Podkreślił, że od tej precyzji zależy prawidłowość odpowiedzi przez organ podatkowy.
Prof. Aleksander Werner ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, radca prawny, doradca podatkowy, odniósł się natomiast do problemu unikania opodatkowania. Przypomniał, że organy podatkowe od jakiegoś czasu dysponują uprawnieniami, dzięki którym mogą unieważniać transakcje, jeśli ich jedynym celem było niepłacenie podatku.
Dr Przemysław Krawczyk, dyrektor departamentu kontroli i analiz ekonomicznych w Ministerstwie Finansów skupił się natomiast na kwestii monitorowania poziomu ryzyka wystąpienia nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych. Zwrócił uwagę, że informacje, które podatnik ma obowiązek przekazywać do organów podatkowych, z powodzeniem mogą być również wykorzystywane dla ich własnych potrzeb. Przykładem może być chociażby jednolity plik kontrolny. Analiza informacji zawartych w plikach może być elementem zapewniania zgodności w firmach.
W końcowej części panelu Mariola Lisewska, kierownik działu prawnego w firmie Polipol opowiedziała, w jaki sposób sama wdrażała procedury zapewniające zarządzanie ryzykiem w podatkach. Według niej najważniejsze jest zlokalizowanie i nazwanie ryzyk, stworzenie procedur, zweryfikowanie stanu bieżącego, i – jeśli konieczne – wdrożenie mechanizmów naprawczych.
Compliance dotyczy również podatków
Płacenie podatków i składanie deklaracji w terminie jest oczywiście ważne, nie zapewnia jednak pełnej zgodności. Compliance w podatkach to coś więcej niż terminy.