Odpowiedź:

W mojej ocenie na moment sprzedaży udziałów w spółkach zależnych spółka dominująca może rozpoznać koszt uzyskania przychodu w wysokości udziałów własnych, wydanych w zamian za aport w postaci udziałów w spółkach zależnych.

Uzasadnienie:

W omawianej sprawie spółka dominująca planuje dokonać sprzedaży udziałów, które zostały nabyte w zamian za wydanie udziałów własnych (tzn. spółka dominująca zamierza dokonać sprzedaży udziałów wniesionych do niej aportem, czyli udziałów, w zamian za które wydała udziały własne).

Ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p. nie zawiera przepisów odnoszących się expressis verbis do powyższej sytuacji. Artykuł 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. stanowi jedynie, że wydatki na objęcie lub nabycie udziałów są kosztem uzyskania przychodu dopiero na moment odpłatnego zbycia przedmiotowych udziałów. Stąd w omawianej sprawie powstaje pytanie w zakresie ustalenia wydatku, poniesionego przez spółkę dominującą na nabycie udziałów w spółkach zależnych.

Mając na uwadze fakt, iż udziały w spółkach zależnych zostały wniesione do spółki dominującej na drodze aportu, w zamian za który spółka dominująca wydała udziały własne, jedyną realną wartością odpowiadającą „wydatkowi” na nabycie udziałów w spółkach zależnych wydaje się być nominalna wartość wydanych udziałów własnych. Stąd w mojej ocenie na moment sprzedaży udziałów w spółkach zależnych spółka dominująca może rozpoznać koszt uzyskania przychodu w wysokości udziałów własnych, wydanych w zamian za aport w postaci udziałów w spółkach zależnych.

Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 21.03.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów