Odpowiedź:
W mojej ocenie na moment sprzedaży udziałów w spółkach zależnych spółka dominująca może rozpoznać koszt uzyskania przychodu w wysokości udziałów własnych, wydanych w zamian za aport w postaci udziałów w spółkach zależnych.
Uzasadnienie:
W omawianej sprawie spółka dominująca planuje dokonać sprzedaży udziałów, które zostały nabyte w zamian za wydanie udziałów własnych (tzn. spółka dominująca zamierza dokonać sprzedaży udziałów wniesionych do niej aportem, czyli udziałów, w zamian za które wydała udziały własne).
Ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p. nie zawiera przepisów odnoszących się expressis verbis do powyższej sytuacji. Artykuł 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. stanowi jedynie, że wydatki na objęcie lub nabycie udziałów są kosztem uzyskania przychodu dopiero na moment odpłatnego zbycia przedmiotowych udziałów. Stąd w omawianej sprawie powstaje pytanie w zakresie ustalenia wydatku, poniesionego przez spółkę dominującą na nabycie udziałów w spółkach zależnych.
Mając na uwadze fakt, iż udziały w spółkach zależnych zostały wniesione do spółki dominującej na drodze aportu, w zamian za który spółka dominująca wydała udziały własne, jedyną realną wartością odpowiadającą „wydatkowi” na nabycie udziałów w spółkach zależnych wydaje się być nominalna wartość wydanych udziałów własnych. Stąd w mojej ocenie na moment sprzedaży udziałów w spółkach zależnych spółka dominująca może rozpoznać koszt uzyskania przychodu w wysokości udziałów własnych, wydanych w zamian za aport w postaci udziałów w spółkach zależnych.
Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 21.03.2017 r.
Co będzie kosztem podatkowym dla spółki dominującej w przypadku umorzenia udziałów nabytych od osób fizycznych za wynagrodzeniem?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoW spółce dominującej w 2012 r. zostały utworzone nowe udziały podwyższające kapitał podstawowy spółki. Udziały te zostały objęte przez osoby fizyczne wkładem niepieniężnym w postaci udziałów dwóch spółek zależnych. Spółka dominująca posiadała już część udziałów tych spółek zależnych. W umowie została określona łączna wartość wnoszonych przez osoby fizyczne udziałów spółek zależnych. Wartość ta była wyższa od ich wartości nominalnej. Jedna ze spółek zależnych planuje nabyć udziały od spółki dominującej celem ich umorzenia za wynagrodzeniem.Co będzie kosztem podatkowym dla spółki dominującej w przypadku umorzenia opisywanych udziałów nabytych od osób fizycznych za wynagrodzeniem?