Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się tworzeniem aplikacji, albumów, grafiki i ich dystrybucją. Swoje projekty tworzy w ramach własnego przedsiębiorstwa, zatrudniając specjalistów w tej dziedzinie. W ten sposób nabywa prawa autorskie do wytworzonych produktów. Dystrybucja produktów odbywa się na podstawie umów o udzieleniu licencji, najczęściej bezterminowej, z koncernami zajmującymi się profesjonalną sprzedażą za pośrednictwem stron internetowych. Każda osoba fizyczna lub prawna, za opłatą uiszczaną poprzez płatności on-line na rzecz koncernu, z którym spółka ma podpisaną umowę, nabywa licencję umożliwiającą korzystanie z tego produktu.
Strony w umowie ustaliły okresy rozliczeniowe (najczęściej miesięczne) z tytułu usług sprzedaży licencji. Spółka na podstawie otrzymanego od koncernów raportu ze sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym wystawia fakturę. Często zdarza się, że spółka otrzymuje raporty ze sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym z dużym, nawet kilkumiesięcznym, opóźnieniem. Wątpliwości spółki dotyczą więc momentu powstania przychodu z tytułu udzielenia licencji.
Spółka zapytała więc fiskusa o to, kiedy powstaje przychód podatkowy z tytułu sprzedaży licencji. Sama uważa, że sprzedaż licencji jest usługą o charakterze ciągłym, gdyż udzielenie licencji jest bezterminowe i rozliczane w następujących po sobie okresach rozliczeniowych, najczęściej miesięcznych. Zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o CIT, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Spółka nie posiada informacji o uzyskanym przychodzie za dany okres rozliczeniowy zanim nie otrzyma raportu od Koncernu. Niestety raport ten otrzymuje z dwu lub trzymiesięcznym opóźnieniem. Dopiero w dniu jego otrzymania jest w stanie ustalić należny przychód i potwierdzić go fakturą sprzedaży za podany w raporcie okres rozliczeniowy. Na dzień zakończenia okresu rozliczeniowego niestety go nie zna. Płatność od koncernu następuje nie wcześniej niż wygenerowany przez niego raport sprzedaży. Zdaniem spółki moment uzyskania przychodu powstaje w dniu otrzymania raportu od koncernu. Ten dzień kończy okres rozliczeniowy pomiędzy stronami umowy.
Fiskus się nie zgodził. Uznał, że owszem zastosowanie znajdzie tu art. 12 ust. 3c ustawy o CIT, z tym że obowiązek podatkowy z tytułu usług udzielania licencji, dla których strony ustaliły okresy rozliczeniowe, powstanie w ostatnim dniu tego okresu rozliczeniowego, ale nie rzadziej niż raz w roku. Nie ma przy tym żadnego znaczenia dla ustalenia momentu powstania przychodu, kiedy spółka otrzyma raport dotyczący udzielenia licencji.
Z art. 12 ust. 3c ustawy o CIT jednoznacznie i jasno wynika, że momentem powstania przychodu z tytułu usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego, a nie jakikolwiek inny dzień dowolnie ustalony przez strony umowy np. dzień rozliczenia usługi przez kontrahenta. Ponieważ strony w umowie ustaliły miesięczne okresy rozliczeniowe, to obowiązek podatkowy powstanie w ostatnim dniu tego okresu.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 listopada 2016 r., sygn. akt 2461-IBPB-1-2.4510.839.2016.1.KP, LEX nr 325375