Wyjątkiem jest jedynie posiadanie takich urządzeń, których posiadanie funkcjonariusz zgłosił przed każdym rozpoczęciem służby zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu służby, podając równocześnie dane identyfikujące to urządzenie. Zakres danych identyfikujących prywatny sprzęt określa projekt rozporządzenia ministra finansów. Został on we wtorek ogłoszony przez Rządowe Centrum Legislacji.
Jak czytamy w uzasadnieniu, wydanie rozporządzenia wynika z potrzeby zapewnienia możliwości ustalenia funkcjonariusza zgłaszającego urządzenie, które było wykorzystywane przez niego w czasie pełnienia służby. W tym celu wskazano następujący zakres danych: rodzaj urządzenia, marka, model i indywidualny numer identyfikacyjny, a w przypadku gdy zgłaszanym urządzeniem jest urządzenie umożliwiające prowadzenie rozmów telefonicznych oraz wysyłanie i odbieranie krótkich wiadomości tekstowych lub multimedialnych, także numer identyfikujący takie urządzenie w sieci operatora i indywidualny numer IMEI albo numer MEID. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 marca 2018 r.
Celnik w pracy bez prywatnej komórki
Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej w czasie pełnienia służby w oddziale celnym na przejściu granicznym nie może posiadać ani korzystać z prywatnych przenośnych urządzeń służących do komunikacji elektronicznej, które umożliwiają indywidualne porozumiewanie się na odległość.