Pytanie

Czy bez posiadania certyfikatu księgowego mam prawo rozliczać np. stowarzyszenie czy wspólnotę mieszkaniową na umowę o dzieło (jest to jednorazowe rozliczenie roczne - bilans, rachunek wyników, CIT-8, sprawozdanie finansowe, PIT-4R)?
Nadmieniam, że pracuję jako główna księgowa w budżetowce, a moje wykształcenie to licencjat - specjalność finanse i rachunkowość.

Odpowiedź

Tak, osoba nieposiadająca certyfikatu księgowego może sporządzić roczne sprawozdanie finansowe (w tym bilans i rachunek wyników) stowarzyszenia bądź wspólnoty mieszkaniowej oraz przygotować deklarację PIT-R. Czynności te mogą być wykonane na podstawie umowy o dzieło.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – dalej u.o.r. – za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, w tym za sporządzanie sprawozdań finansowych, odpowiada kierownik jednostki. Może on jednak określone obowiązki, a w szczególności sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych, powierzyć:
a) innej osobie lub
b) przedsiębiorcy zajmującemu się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

W tym drugim przypadku księgi rachunkowe prowadzone są poza siedzibą jednostki, natomiast w pierwszym przypadku – w jednostce, na podstawie umowy zawartej z osobą, której powierzono wykonywanie określonych obowiązków w zakresie rachunkowości. W sytuacji przedstawionej w treści pytania może to być umowa o dzieło. Stanowi ona bowiem umowę rezultatu, a czynności nią objęte nie mają charakteru ciągłego i powtarzalnego.

Zobacz też: Biuro rachunkowe nie będzie potrzebować księgowego z certyfikatem >>

Na marginesie zauważyć należy, iż w przeszłości posiadanie wydawanego przez ministra finansów certyfikatu księgowego było wymagane wyłącznie w odniesieniu do osób (przedsiębiorców) wykonujących działalność gospodarczą polegającą m.in. na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych i ksiąg podatkowych oraz sporządzaniu, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych – o ile nie posiadały one tytułu biegłego rewidenta lub doradcy podatkowego. Wynikało to z art. 76a ust. 4 u.o.r., który został uchylony przez art. 2 pkt 2 lit. c ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.

Zobacz: Od 10 sierpnia prawie każdy będzie mógł prowadzić księgi rachunkowe >>

Począwszy od 10 sierpnia 2014 r. usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych i/lub sporządzaniem zeznań i deklaracji podatkowych mogą zajmować się przedsiębiorcy nieposiadający certyfikatu księgowego, niebędący biegłymi rewidentami i niebędący doradcami podatkowymi.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Glównego Ksiegowego