Nowa konwencja, tak jak i obecnie obowiązująca umowa z 1987 r., przewiduje, że podstawową metodą unikania podwójnego opodatkowania będzie - w przypadku Polski - tzw. metoda wyłączenia z progresją. Zgodnie z nią dochód osiągnięty zagranicą jest wyłączony z podstawy opodatkowania w Polsce. Dla ustalenia stawki podatku od dochodu osiągniętego w Polsce stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tzn. łącznie z dochodem osiągniętym za granicą. Podatku zapłaconego zagranicą nie odlicza się.

Natomiast w odniesieniu do dochodów kapitałowych, tj. z dywidend, odsetek, należności licencyjnych oraz zasadniczo zysków z przeniesienia własności majątku, będzie stosowana metoda zaliczenia proporcjonalnego. W przypadku tej metody cały dochód jest opodatkowany w Polsce, ale od podatku można odliczyć podatek zapłacony zagranicą. Stawki podatku od dochodów kapitałowych zostały w nowej Konwencji określone w wysokości: 5 proc. i 15 proc. od dywidend, 10 proc. od odsetek i 10 proc. od należności licencyjnych.

Nowa konwencja zawiera pełną klauzulę wymiany informacji w sprawach podatkowych. Obowiązująca umowa zawiera skróconą wersję przepisów dotyczących wymiany informacji. Konwencja rozszerzona została m.in. o zapisy umożliwiające żądanie informacji, nawet jeżeli drugie umawiające się państwo nie potrzebuje ich do własnych celów oraz informacji znajdujących się w posiadaniu instytucji finansowych i banków.