Ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce wprowadza ułatwienia w uznaniu wierzytelności za nieściągalne oraz nowe upoważnienie dla ministra finansów do określenia wzoru zawiadomienia o dokonanej korekcie podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Zgodnie z art. 89a ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik (wierzyciel) składa powyższe zawiadomienie wraz z deklaracją podatkową, w której dokonuje korekty podstawy oraz kwoty podatku należnego.
W związku z wprowadzeniem deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D zmieniono również objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług. Ponadto zmieniono również metrykę ustawy oraz uszczegółowiono zapis dotyczący składających deklaracje.
W projekcie zaproponowano by dotychczasowe wzory mogły być stosowane przez podatników nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2013 roku, z wyjątkiem okresów rozliczeniowych gdy podatnik koryguje podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego na podstawie art. 89 a ustawy o VAT.