– Popieramy rządową propozycję, ale ta reforma nie zmniejszy deficytu państwa i przypomina podniesienie o 1 pkt procentowy podatku od towarów i usług, co niewiele wniosło do budżetu. Nasza propozycja jest taka, by szybciej podnosić wiek emerytalny, niż przewiduje rząd – mówił w środę, 7 marca, Marek Goliszewski, prezes BCC.
– Apelujemy o podjęcie, jeszcze w tej kadencji rządu, nowej inicjatywy, jaką byłoby zniesienie przywilejów emerytalnych, z których dziś korzystają m.in. górnicy, nauczyciele czy służby mundurowe: w sumie około 60 grup zawodowych – powiedział prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.
Zdaniem ekspertów, przywileje emerytalne, które uważają za niesprawiedliwe i sprzeczne z konstytucją, to corocznie wydatek około 20 mld zl.
– Reformy emerytalne przyczynią się do lepszego postrzegania Polski przez inwestorów zagranicznych – przekonywał Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku. A prezes BCC dodał: – Warto przeprowadzić kampanię edukacyjną z rządowych pieniędzy, żeby wytłumaczyć społeczeństwu, po co to robimy. Bez kampanii reforma będzie budzić protesty – powiedział Marek Goliszewski.