Ministerstwo Finansów nie zgodziło sie z wszystkimi propozycjami rozwiązań problemu przeterminowanych płatności przekazanymi przez przedsiębiorców zrzeszonych w BCC. Przedstawiciele resortu stwierdzili, że wprowadzenie systemu kasowego rozliczenia w podatku dochodowym byłoby niekorzystne dla budżetu, gdyż mogłoby prowadzić do braku systematycznych wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków dochodowych. Ponadto skutkowałoby nałożeniem na podatników dodatkowych obowiązków przejawiających się w konieczności prowadzenia podwójnej ewidencji - jednej dla celów rachunkowych, a drugiej dla celów podatkowych.
Resort stwierdził, że można jednak rozważyć propozycję dotyczącą korekty podstawy opodatkowania po stronie dłużnika – w przypadku braku zapłaty w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności przewidzianego w przepisach, umowie lub na fakturze.
Zdaniem przedsiębiorców, wprowadzenie korekty podstawy opodatkowania po stronie dłużnika, nie rozwiązuje największyego problemu jakim jest rozliczanie przez firmy podatku VAT, który sprawia im najwięcej kłopotów, ponieważ w sytuacji, gdy wystawiają fakturę, a nie otrzymują zapłaty, kredytują równocześnie i budżet, i nieuczciwych kontrahentów.
Przedsiębiorcy nie zgadzają się również z argumentem resortu, że konieczne byłoby prowadzenie podwójnej ewidencji. Wystarczy jedna ewidencja prowadzona w oparciu o metodę kasową. Przedsiębiorcy zrzeszeni w BCC postulowali zastosowanie metody kasowej nie tylko przy rozliczaniu podatku dochodowego, ale przede wszystkim podatku od towarów i usług.
Zdaniem BCC przedsiębiorstwo sprzedające produkt powinno być tylko pośrednikiem między kupującym, a Urzędem Skarbowym w przekazywaniu tego podatku. Tymczasem obecne prawo wymusza na przedsiębiorstwie sprzedającym produkt wpisanie do faktury także VAT. Jeśli faktura nie została zapłacona, a firma przekazała VAT do US to przedsiębiorstwo-sprzedawca kredytuje kupującego nie tylko w swoich relacjach z klientem, ale także w relacjach klienta z US.
Zmiana powinna polegać na tym, że VAT przedsiębiorstwo-sprzedawca przekazywałby dopiero po otrzymaniu zapłaty, czyli po faktycznym zakończeniu transakcji. Analogicznie, odzyskanie naliczonego na fakturze VAT powinno być możliwe dopiero po zapłaceniu za fakturę, a więc także po zapłaceniu tego podatku.
Zobacz także:
MF: metoda kasowa w podatku dochodowym byłaby niekorzystna dla budżetu