Kwestię zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących niektórych czynności i niektórych grup podatników w obecnym stanie prawnym reguluje rozporządzenie z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382). W części II załącznika do ww. rozporządzenia, w pozycji 40 wymieniono usługi świadczone przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
Podatnik prowadzi fokarium i muzeum. Wstęp na teren tych obiektów jest możliwy po dokonaniu opłaty, która jest pobierana przy użyciu automatów z bramką wejściową otwieraną po umieszczeniu monety 2 zł w automacie. Każdorazowo otwarcie bramki po wrzuceniu monety do automatu rejestrowane jest przez liczniki wejść – dzienny i narastająco. Licznik dzienny zerowany jest następnego dnia przed otwarciem fokarium dla zwiedzających. Na podstawie odczytu dziennego licznika wejść sporządzany jest dokument raport dzienny, na podstawie którego gotówka z kasety z automatu przyjmowana jest do kasy i zapisywana w pozycji raportu kasowego.
"Zwolnienie z obowiązku stosowania kas rejestrujących" >>>
Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności stwierdzić należy, iż świadczone przez podatnika usługi korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących do 31 grudnia 2014 r.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 maja 2013 r., ITPP1/443-185/13/JJ