Nowy limit dotyczy wydatków na nabycie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, wydatków na wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, wydatków na ulepszenie środka trwałego tzn. na przebudowę, modernizację, adaptację, rekonstrukcję lub rozbudowę, a także inwestycji w obcym środku trwałym.
Na mocy przepisów przejściowych nowy limit stosuje się do składników majątku przyjętych do używania po 31 grudnia 2017 r.
Jak potwierdza Paweł Gruza, wiceminister finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 6432, data przyjęcia do używania nie jest datą, którą wyznacza dokument zakupu środka trwałego np. faktura, tylko jest to data dokonania czynności faktycznej polegającej na rozpoczęciu użytkowania nowo nabytego składnika majątku.
Nowy wyższy limit można zatem stosować do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych (przyjętych do używania) po 1 stycznia 2018 r., a kupionych przed tą datą (np. w 2017 r.).
Więcej na temat zasad amortyzacji przeczytasz w publikacjach księgowo-podatkowych w analizie Jednorazowy odpis amortyzacyjnny>>