W przedmiotowej sprawie wyłonił się problem podwójnego opodatkowania osiągniętych dochodów podatkiem dochodowym od osób prawnych i fizycznych. Do fiskusa zwróciła się bowiem wspólnota gruntowa z pytaniem, czy spółka utworzona dla jej zagospodarowania powinna odprowadzać podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu przychodów z wynajmu lokali przez osoby niebędące członkami wspólnoty. Spółka utworzona dla zagospodarowania wspólnoty nie jest właścicielem jej majątku, lecz pełni tylko funkcje zarządcze w imieniu osób uprawnionych do udziału we wspólnocie, które są właścicielami tegoż majątku. Przychody uzyskane z tytułu zarządzania przez spółkę majątkiem wspólnoty, po ich pomniejszeniu o koszty zarządu, stanowią dochód, będący wyłączną własnością jej członków, którzy mają udział we wspólnym majątku wspólnoty. Spółka posiada więc specyficzny status osoby prawnej, różny od innych osób prawnych i oparta jest na przepisach ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych.
Zdaniem wspólnoty, spółka nie powinna płacić podatku dochodowego od osób prawnych, choć w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, jest osobą prawną i działa na podstawie statutu, to w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie jest osobą prawną i w związku z tym, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Właścicielami majątku wspólnoty są osoby uprawnione do udziału (członkowie Wspólnoty), a nie spółka.
Fiskus się zgodził i uznał, że z uwagi na fakt, że spółka nie jest właścicielem majątku wspólnoty lecz pełni tylko funkcje zarządcze, jako administrator aktywów, które nie są jej własnością, dochód uzyskany z wynajmu lokali nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jako dochód spółki dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 listopada 2015 r., sygn. akt IBPB-1-3/4510-341/15/TS
Dowiedz się więcej z książki | |
CIT. Komentarz. Podatki i rachunkowość
|