Celem zawarcia porozumienia jest współpraca w obszarze przeciwdziałania nieprawidłowościom związanym z wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi oraz substancjami czynnymi.

Zakres współpracy
Podpisane porozumienie określa ramy współpracy Krajowej Administracji Skarbowej i Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, w szczególności w zakresie wymiany informacji, mających znaczenie dla realizacji ustawowych zadań obydwu organów. Strony będą przekazywać informacje istotne dla skutecznego przeciwdziałania naruszeniom przepisów prawa, regulującego wytwarzanie i obrót produktami leczniczymi oraz substancjami czynnymi. W szczególności przekazywane będą informacje o ujawnionych próbach wprowadzenia do obrotu sfałszowanych produktów leczniczych oraz substancji czynnych, wyników badań laboratoryjnych produktów leczniczych lub substancji czynnych, a także dane dotyczące podmiotów, które prowadziły wytwarzanie lub obrót produktami leczniczymi oraz substancjami czynnymi z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa.

Walka z nielegalnym wywozem
Ważnym elementem współpracy ma być walka z nielegalnym wywozem produktów leczniczych, nazywana potocznie „odwróconym łańcuchem dystrybucji", w którym obrót produktami leczniczymi odbywa się z naruszeniem przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne. W takim procederze produkty lecznicze, niejednokrotnie leki refundowane i bardzo kosztowne, pozyskane przez apteki i hurtownie zamiast do polskich pacjentów trafiają za granicę, co prowadzi do braku ich dostępności na polskim rynku, a tym samym stanowi realne zagrożenie życia i zdrowia obywateli.

Kontrola celno-skarbowa. Komentarz Karol Różycki  Kontrola celno-skarbowa. Komentarz
Wzory, zestawienia i procedury kontrolne >>


W ramach współpracy planowane są także wspólne szkolenia i konferencje, dotyczące wykrywania i przeciwdziałaniu naruszeń obowiązującego prawa w zakresie wytwarzania i obrotu produktami leczniczymi oraz substancjami czynnymi.

Korzyści ze współpracy
Marian Banaś, wiceminister finansów, szef KAS zwrócił uwagę, że jednym z zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Podkreślił, że Służba Celno-Skarbowa walczy z przemytem i nielegalnym wprowadzaniem do obrotu produktów, które w rzeczywistości mogą bardziej szkodzić niż pomagać. Aspekt podatkowy w przypadku leków ma mniejsze znaczenie, bo ważniejsza jest ochrona życia i zdrowia. Zapewnił, że KAS zacieśnia współpracę z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, by razem przeciwdziałać nieprawidłowościom na rynku farmaceutycznym. Dodatkowym polem współpracy ma być zatrzymanie procederu nielegalnego wywozu leków z kraju. 

Zbigniew Niewójt, p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego, podkreślił natomiast, że współpraca z KAS otwiera nowy etap w zwalczaniu przestępczości farmaceutycznej. Jego zdaniem wyeliminowanie kolejnych patologii zagrażających życiu i zdrowiu pacjentów jest możliwe tylko dzięki zacieśnieniu współpracy ze sprawnie działającą administracją skarbową.


Sejm: Transport kolejowy będzie monitorowany >>