Aby wprowadzić plan w życie trzeba przede wszystkim w odpowiedni sposób wyznaczyć cel. Chodzi o to, aby podejmowany wysiłek prowadził do precyzyjnie określonego efektu. Istotne jest, aby ten cel generalnie wpisywał się w ogólne, szersze cele życiowe. Należy także określić czas, w jakim określony cel ma być realizowany – niektóre mogą być osiągane krótkoterminowo (np. przez kilka miesięcy) inne długoterminowo (nawet kilka lat). Nie wolno nie brać pod uwagę trudności, które będą się wiązać z realizacją zadania – mogą to być koszty, poświęcony czas, wyrzeczenia. Równie istotne jest uświadomienie sobie swoich słabych stron, negatywnych nawyków i zapanowanie nad nimi, w przeciwnym razie mogą stać się przeszkodą w osiągnięciu celu. Jeden ogólny cel warto podzielić na mniejsze zadania. To pozwoli na bieżąco monitorować postępy i obserwować czy każdy dzień zbliża nas do zamierzonych efektów. Ważne jest, aby te poszczególne etapy były dostosowane do realnych możliwości i odpowiednio rozłożone w czasie. Większość osób
ma problem z samodyscypliną, ale określając czas realizacji zadania trzeba trzymać się go z żelazną konsekwencją. Skutecznym sposobem na osiągnięcie celu jest nagradzanie się za wykonanie tych mniejszych zadań.
Na drodze do celu będzie pojawiać się mnóstwo mniej istotnych, ale łatwiejszych z wykonaniu zadań lub czynności, stąd ważne jest aby przeciwstawiać się chęci zaangażowania się w nie kosztem głównego, priorytetowego celu.
Wiele osób, którym udało się zrealizować swoje postanowienia mówiło o ich podjęciu innym osobom, co dodatkowo mobilizowało ich do działaniu. Dla niektórych skutecznym sposobem jest realizacja zadania wspólnie z drugą osobą i wzajemne wspieranie się.