Główny Urząd Statystyczny opublikował w piątek informację o beneficjentach środowiskowej pomocy społecznej w 2020 r. Z danych GUS wynika, że w ub.r.  liczba beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej wynosiła 1589,3 tys. osób i była o 186,4 tys. mniejsza niż w 2019 r. Zasięg korzystania z pomocy społecznej, czyli udział beneficjentów w ogólnej liczbie ludności zmniejszył się o 0,5 p. proc. i wynosił 4,1. Spadek wartości wskaźnika w 2020 r. w porównaniu z poprzednim rokiem odnotowano we wszystkich regionach. Największy – o 0,8 p. proc. nastąpił w regionach: warmińsko-mazurskim i podkarpackim. Ponadto, znaczny spadek – o 0,7 p. proc. odnotowano również w regionach lubelskim i świętokrzyskim, a także w regionie mazowieckim regionalnym.

Czytaj w LEX: Nowe uprawnienia i zadania pracowników socjalnych >

Czytaj również: Kwota wolna plus, składka zdrowotna minus - korzyści emerytów mniejsze niż zapowiada rząd>>
 

Emeryci wśród beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej

Wśród beneficjentów pomocy społecznej 494,0 tys. osób, czyli 31,1 proc., to osoby w wieku przedprodukcyjnym. Zasięg korzystania z pomocy społecznej w tej grupie wieku był stosunkowo wysoki – wyniósł 7,1 proc., a udział dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 roku życia z ubogich gospodarstw domowych w ogólnej liczbie dzieci i młodzieży w tej samej grupie wieku wyniósł 4,3 proc.

Czytaj w LEX: Ułatwienia w świadczeniach niepieniężnych z pomocy społecznej >

Z kolei odsetek osób w wieku poprodukcyjnym korzystających z pomocy społecznej w ogólnej liczbie osób w tym wieku wyniósł 2,8 proc., a ubogich beneficjentów w wieku poprodukcyjnym 0,5 proc. Tu warto dodać, że w grupie beneficjentów w wieku emerytalnym, 81,9 proc. to członkowie gospodarstw domowych o dochodach na osobę powyżej progu dochodowego. Są to osoby, które ze względu na stan zdrowia, a także sytuację rodzinną (ponad 70 proc. gospodaruje samotnie) korzystają z usług opiekuńczych.

Czytaj w LEX: Rodzaje dowodów w sprawach o świadczenia z pomocy społecznej >

W 2020 r. najczęstszymi przyczynami korzystania przez ubogich beneficjentów z pomocy społecznej (obok niskiego statusu materialnego), były problemy związane ze złym stanem zdrowia lub niepełnosprawnością (wystąpiły w ponad 57 proc, gospodarstw) oraz bezrobocie (54,9 proc. gospodarstw). Pierwszy z wymienionych problemów dominował wśród gospodarstw jednoosobowych, wystąpił u 69,5 proc. osób samotnie gospodarujących. Bezrobocie dotyczyło przede wszystkim gospodarstw wieloosobowych – jako jedną z przyczyn korzystania z pomocy społecznej wykazało je 65,7 proc. tego typu gospodarstw. Istotną rolę odgrywały też problemy rodzinne przede wszystkim bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, w tym w związku z samotnym rodzicielstwem oraz wielodzietnością. Problemy rodzinne wystąpiły w ponad połowie (50,6 proc.) gospodarstw wieloosobowych.

Sprawdź w LEX:

Środowiskowe domy samopomocy - zasady kierowania i odpłatności >

Jak zdobyć kwalifikacje pracownika socjalnego – przegląd możliwości >

Czy pozostawić bez rozpoznania wniosek o udzielenie pomocy z powodu niedostarczenia dokumentów, czy ponownie wystosować wezwanie do wnioskodawcy? >

Co powinien zrobić kierownik OPS w sytuacji złożenia wniosku o przydzielenie innego pracownika socjalnego? >