Chodzi o rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika (nr MZ 1444), które zostało właśnie opublikowane na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji wraz z informacją, że zostało przekazane do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Będzie ono stanowiło wykonanie delegacji ustawowej zawartej w art. 22(1g) nowelizacji ustawy – Kodeks pracy, wprowadzającej przepisy umożliwiające pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników (druk sejmowy nr 2335). To ta sama, w której uregulowano również kwestię pracy zdalnej. Uchwałę Senatu o przyjęciu tej ustawy z poprawkami Sejm ma rozpatrzyć na pierwszym swoim posiedzeniu w 2023 r.

Czytaj również: Senat też za wpisaniem pracy zdalnej do kodeksu, ale chce poprawek>>

Co reguluje projektowane rozporządzenie

W projekcie rozporządzenia resort zdrowia zaproponował określenie:

  1. warunków i metod przeprowadzania przez pracodawcę oraz przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego lub zlecanych przez ten organ badań na obecność w organizmie pracownika: a) alkoholu, zwanych dalej „badaniami na obecność alkoholu”, b) środków działających podobnie do alkoholu, zwanych dalej „badaniami na obecność środków”;
  2. sposobu dokumentowania badań przeprowadzanych lub zlecanych przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego;
  3. wykazu środków działających podobnie do alkoholu.

 

Projekt rozporządzenia określa m.in. rodzaje badań, jakie będą mogły być wykonane w celu ustalenia zawartości alkoholu w organizmie. A mianowicie  badanie wydychanego powietrza przy użyciu urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu (analizatora wydechu) w wydychanym powietrzu metodą spektrometrii w podczerwieni lub utleniania elektrochemicznego, i badanie krwi.

W projekcie znalazł się również wykaz środków działających podobnie do alkoholu. Na liście znalazły się:

  1. opioidy;
  2. amfetamina i jej analogi;
  3. kokaina;
  4. tetrahydrokanabinole;
  5. benzodiazepiny.

W tym przypadku badanie na ich obecność w organizmie pracownika będzie obejmowało:

  1. badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego; polegające na nieinwazyjnym pobraniu próbek śliny i umieszczeniu ich w urządzeniu do oznaczania metodą immunologiczną środków działających podobnie do alkoholu, zgodnie z instrukcją obsługi tego urządzenia;
  2. badanie krwi, polegające na analizie laboratoryjnej krwi pobranej z żyły osoby badanej metodą chromatografii gazowej połączonej ze spektrometrią masową lub inną metodą instrumentalną, w tym: wysokosprawną chromatografią cieczową, wysokosprawną chromatografią cieczową połączoną ze spektrometrią masową;
  3. badanie moczu, polegające na polega na analizie laboratoryjnej moczu osoby badanej metodą chromatografii gazowej połączonej ze spektrometrią masową lub inną metodą instrumentalną, w tym: wysokosprawną chromatografią cieczową, wysokosprawną chromatografią cieczową połączoną ze spektrometrią masową.

 

- Projekt rozporządzenia będzie miał wpływ na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek, przedsiębiorcy będą mieli możliwość wprowadzenia kontroli trzeźwości lub kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu w stosunku do pracowników, a także osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osób fizycznych prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, których praca jest organizowana przez tych przedsiębiorców. Oprócz czynności organizacyjnych, przedsiębiorcy, którzy wprowadzą kontrolę trzeźwości pracowników lub kontrolę na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu, będą musieli wyposażyć się w stosowne środki techniczne do ich przeprowadzania – podkreślają autorzy rozporządzenia w uzasadnieniu do projektu.  

 


14 dni na konsultacje

Ewentualne uwagi mają być zgłaszane w ciągu 14 dni od otrzymania projektu do zaopiniowania. - Skrócony termin zgłaszania uwag wynika z konieczności pilnego podjęcia prac nad projektowanym rozporządzeniem w związku uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza upoważnienie do wydania projektowanego rozporządzenia. Konieczne jest wejście w życie przedmiotowej regulacji w terminie wejścia w życie ww. ustawy – tłumaczą projektodawcy w ocenie skutków regulacji (OSR).

Co ciekawe, według autorów projektu, w zakresie dotyczącym prewencyjnej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu nie jest możliwe oszacowanie skutków wprowadzenia projektowanej regulacji dla sektora finansów publicznych. - Ewentualne wydatki wynikające z wprowadzenia projektowanego rozporządzenia zostaną sfinansowane w ramach dotychczasowych limitów wydatków pozostających w dyspozycji poszczególnych dysponentów – deklarują projektodawcy w OSR. I dalej stwierdzają: - Nie jest możliwe oszacowanie dokładnego wpływu przedmiotowej regulacji na pracodawców i pracowników, gdyż zależeć to będzie od faktycznego zainteresowania obu stron wykorzystaniem projektowanych rozwiązań.

Projektowane przepisy przygotował minister zdrowia w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrem rodziny i polityki społecznej. Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.