W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź przygotowania przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, ustawy o ochronie granicy państwowej oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. - Proponowane zmiany mają na celu dostosowanie przepisów prawa krajowego do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej UE w zakresie sprawnego przeprowadzania postępowań w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy zewnętrznej UE, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i ochronie porządku publicznego – czytamy w informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie.
Czytaj również: BCC pozytywnie ocenia rządowy projekt polityki migracyjnej>>
Jakie zmiany i nowe przepisy zamierza wprowadzić MSWIA?
Jak twierdzą autorzy projektu (a z ramienia ministerstwa za jego opracowanie odpowiada wiceminister Maciej Wąsik), dla zapewnienia szybkości i efektywności prowadzonych postępowań w sprawie przekroczenia granicy wbrew przepisom prawa proponuje się wprowadzenie nowych regulacji w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35, z późn. zm.), które przede wszystkim odformalizują i przyspieszą prowadzone postępowania w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu (powrotu cudzoziemca z terytorium RP).
Czytaj w LEX: Obsługa prawna obcokrajowców zamierzających uzyskać polskie obywatelstwo >
- W celu przeciwdziałania nadużywaniu przez cudzoziemców postępowania o udzielenie ochrony międzynarodowej proponuje się wprowadzenie w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1108) zmian w zakresie możliwości pozostawienia bez rozpoznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, w przypadku gdy przedmiotowy wniosek zostanie złożony przez cudzoziemca, zatrzymanego w pobliżu granicy zewnętrznej UE niezwłocznie po jej przekroczeniu wbrew przepisom prawa, chyba że przybył bezpośrednio z terytorium, na którym jego życiu lub wolności zagrażało niebezpieczeństwo prześladowania lub ryzyko wyrządzenia poważnej krzywdy, oraz przedstawiły wiarygodne przyczyny nielegalnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej niezwłocznie po przekroczeniu granicy – czytamy w zapowiedzi zmian. Projekt ma też przewidywać dodanie przepisu penalizującego przekraczanie granicy RP wbrew przepisom jako przestępstwo bezwarunkowe w oparciu o zapisy Kodeksu karny.
Rząd ma przyjąć projekt ustawy w III kwartale br.
Czytaj w LEX: Ocena zdolności sądowej i procesowej cudzoziemca >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.