Pozytywny wpływ szybkiego wzrostu płacy minimalnej (do 4300 zł w 2024 roku) na działalność firmy dostrzega 16 proc. respondentów, dla 14 proc. jest to neutralne.

Czytaj również: Płaca minimalna szybko rośnie i zaburza proporcje na rynku pracy

Wzrostu płacy minimalnej boją się małe firmy

Szczególnie obawiają się wzrostu płacy minimalnej firmy małe (73 proc.), ale także duże 64 proc. i średnie (63 proc.). Plusy szybkiego wzrostu płacy minimalnej zauważa 18 proc. firm średnich, 15 proc. małych i 14 proc. dużych.

83 proc. przedsiębiorców oczekuje zmiany dotychczasowego mechanizmu wyliczania płacy minimalnej. Liczą na to szczególnie firmy duże (92 proc.). Za zmianami jest również 84 proc. firm małych i 80 proc. średnich.

 

Sprawdź również książkę: Kodeks pracy. Przepisy >>


Czytaj też: Płaca minimalna - podwyżka od 1 lipca 2023 r. >>

Budżetówka powinna dostać podwyżki

Trzy czwarte menedżerów zarządzających firmami uważa, że konieczny jest wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej, np. nauczycieli, aby zahamować pogarszanie się jakości usług. Przeciwnego zdania jest co czwarty menedżer. Za wzrostem płac w budżetówce opowiada się 78 proc. firm średnich, 76 proc. małych i 70 proc. dużych.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”  przeprowadził w lipcu br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Czytaj też: Powiązanie oceny pracowników z systemem podwyżek >>