W sobotę, 29 stycznia 2022 r., zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r., poz. 91). Zmieniła ona m.in. art. 88z ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pozwalając w ten sposób pracodawcom na rejestrowanie oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy na okres 24 miesięcy. Wcześniej okres wykonywania pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu mu wykonywania pracy wynosił do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W praktyce oznaczało to, że pracownik zagraniczny objęty procedurą oświadczenia mógł pracować w Polsce jedynie 6 miesięcy w roku. Po tym czasie, jeśli pracodawca nie zadbał o legalizację jego pracy na podstawie zezwolenia, pracownik taki nie mógł pracować. Po wejściu w życie ostatniej nowelizacji przedsiębiorcy zaczęli się jednak zastanawiać, jak należy liczyć ten nowy, 24-miesięczny okres. Odpowiedzi na to pytanie nie ułatwia fakt, że ustawa nie zawiera przepisów przejściowych, które rozstrzygnęłyby te wątpliwości.  

Czytaj w LEX: Zatrudnianie cudzoziemców - udzielanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę poz zmianach w 2022 r. >

Czytaj również: Firmy nie wiedzą, jak weryfikować badania medycyny pracy z zagranicy

Jak liczyć nowy okres, na jaki powierzana jest praca od 29 stycznia?

Serwis Prawo.pl postanowił więc zapytać Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej o to, jak należy liczyć ten nowy, 24-miesięczny okres, na dwóch przykładach. Pierwszy dotyczy pracodawcy, który zarejestrował oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do 28 stycznia 2022 r. Pytanie, czy 29 stycznia, wraz z wejściem w życie nowych przepisów, może od razu wystąpić o zarejestrowanie kolejnego oświadczenia na 24 miesiące.

PROCEDURA: Przebieg procesu zatrudnienia obywatela Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy >

Drugi przykład dotyczy natomiast pracodawcy, który zarejestrował oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy obcokrajowcowi do 31 marca 2022 r. na okres 6 miesięcy. Chcieliśmy wiedzieć, czy w tej sytuacji pracodawca może 1 kwietnia 2022 r. od razu wystąpić o zarejestrowanie kolejnego oświadczenia na 24 miesiące, czy też powinien wystąpić o oświadczenie na 22 miesiące, gdyż do tego oświadczenia powinien doliczyć luty i marzec, czyli miesiące, kiedy obowiązywało stare oświadczenie i weszły w życie nowe przepisy.
W odpowiedzi na nasze pytania Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśliło, że do czasu wejścia w życie przepisów ustawy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi mógł uzyskać wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania mu pracy do ewidencji oświadczeń, zgodnie z obowiązującymi do tej pory przepisami – okres wykonywania pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wynosił do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Po wejściu w życie przepisów ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi może uzyskać wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy takiej osobie  do ewidencji oświadczeń na nowych zasadach – okres wykonywania pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wynosi obecnie 24 miesiące bez okresu rozliczeniowego powodującego przerwę w wykonywaniu pracy przez cudzoziemca.

- Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wpisanego do ewidencji oświadczeń, po wejściu w życie przepisów ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw może w dalszym ciągu powierzać pracę cudzoziemcowi na podstawie uprzednio wpisanego do ewidencji oświadczenia. Po upływie okresu pracy cudzoziemca na dotychczasowym oświadczeniu, podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi będzie mógł uzyskać wpis do ewidencji nowego oświadczenia – z 24 miesięcznym okresem pracy i bez okresu rozliczeniowego powodującego przerwę w wykonywaniu pracy przez cudzoziemca - zaznaczyło MRiPS.  

PROCEDURA: Zasady zatrudniania cudzoziemców na terenie Polski >

Odnosząc się zaś do przykładu 1 resort wyjaśnił, że w przypadku gdy koniec okresu wykonywania pracy przez cudzoziemca na podstawie poprzednio wpisanego do ewidencji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi nastąpił w dniu 28 stycznia 2022 r., wtedy w dniu 29 stycznia 2022 r. podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi mógł wystąpić już do powiatowego urzędu pracy z wnioskiem o wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń – wskazując we wniosku okres pracy cudzoziemca na kolejne 24 miesiące, bez okresu rozliczeniowego powodującego przerwę w wykonywaniu pracy przez cudzoziemca. Odnosząc się natomiast do przykładu 2 ministerstwo tłumaczy, że w przypadku gdy koniec okresu wykonywania pracy przez obcokrajowca na podstawie poprzednio wpisanego do ewidencji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi nastąpi w dniu 31 marca 2022 r., wtedy w dniu 1 kwietnia 2022 r. podmiot powierzający wykonywanie pracy obcokrajowcowi będzie mógł wystąpić do powiatowego urzędu pracy z wnioskiem o wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy pracownikowi z zagranicy do ewidencji oświadczeń – wskazując we wniosku okres pracy cudzoziemca na kolejne 24 miesiące, bez okresu rozliczeniowego powodującego przerwę w wykonywaniu pracy przez niego.

 


Cudzoziemiec będzie mógł pracować nawet 30 miesięcy?

Jak podkreśla Joanna Torbé, adwokat z kancelarii Joanna Torbé & Partnerzy, ekspert BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, w ustawie brak jest przepisów przejściowych, stąd jest to ważna informacja dla pracodawców. - Stanowisko to powoduje, że obecnie dla obcokrajowców, którzy kończyć będą pracę na podstawie „starych”, sześciomiesięcznych oświadczeń, od razu będzie można pozyskać kolejne oświadczenie (wydane już na podstawie nowych przepisów) bez żadnej przerwy. Niezależnie też od tego, kiedy to „stare” oświadczenie się skończyło, będzie można wnioskować o kolejne oświadczenie na maksymalny okres 24 miesięcy. Może więc się zdarzyć że cudzoziemiec będzie na podstawie oświadczenia pracował 30 miesięcy – 6 miesięcy na podstawie „starego” oświadczenia i 24 miesiące już na postawie nowego oświadczenia – mówi mec. Torbé. I dodaje: - Od 29 stycznia „skasowane” zostały okresy rozliczeniowe, więc po zakończeniu starego oświadczenia nie trzeba czekać, aby wystąpić o nowe.  Jest to korzystna dla pracodawców i cudzoziemców wykładnia nowych przepisów i z pewnością wielu pracodawcom ułatwi prowadzenie działalności, a cudzoziemcom zapewni ciągłość zatrudnienia bez konieczności występowania o zezwolenie na pracę.

Zdaniem mec. Joanna Torbé, w przypadku braku przepisów przejściowych polegamy na tym, co powie projektodawca przepisów. - Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby ministerstwo wydało jakąś oficjalną interpretację czy stanowisko, ale już nawet taka odpowiedź udzielona dziennikarzowi powoduje, że pracodawcy mogą zgodnie z nią postępować, działając w zaufaniu do organów. Myślę, że będą do niej stosowały się także inne organy – podkreśliła.