Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych w sprawie egzaminu dla kandydatów na członków organów nadzorczych, który właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych (nr 27.24). Rozporządzenie, które zostanie wydane na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz.U. z 2024 r. poz. 125) ustala m.in. wysokość opłaty za egzamin na członków organów nadzorczych w wysokości 850 zł i zawiera regulamin przeprowadzania tego egzaminu, który stanowi załącznik do rozporządzenia. Najważniejsza zmiana sprowadza się do zmian w sposobie przeprowadzania części pisemnej ww. egzaminu.

- Zasadniczym celem projektu jest określenie nowych zasad przeprowadzania części pisemnej egzaminu dla kandydatów na członków organów nadzorczych, zwanego dalej „egzaminem”, oraz zmiana dotychczasowej wysokości wynagrodzenia sekretarza komisji – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Czytaj również: Prof. Adamus: Czy członek rady nadzorczej spółki kapitałowej może mieć złoty głos?

Mniej pytań i czasu na odpowiedź, bez prawa do korzystania

Projektowane rozporządzenie przewiduje zmianę w sposobie przeprowadzania egzaminu w części pisemnej. Otóż część pisemna egzaminu będzie prowadzana w formie testu jednokrotnego wyboru, zawierającego 100 pytań z 4 proponowanymi odpowiedziami, z czasem na rozwiązanie testu wynoszącym 100 minut. Obecnie część pisemna egzaminu jest przeprowadzana w formie testu wielokrotnego wyboru zawierającego 150 pytań, na rozwiązanie których przysługuje 150 minut.

Podstawą uzyskania wyniku pozytywnego części pisemnej egzaminu będzie uzyskanie co najmniej 75 punktów. Dotychczas warunkiem przystąpienia do części ustnej było uzyskanie 100 punktów.

Co ważne, podczas rozwiązywania testu nie będzie można korzystać z żadnych materiałów ani korygować udzielonej odpowiedzi. Obecnie zdający mogą korzystać z materiałów udostępnianych przez urząd obsługujący ministra właściwego do spraw aktywów państwowych.

Część ustna egzaminu pozostaje bez zmian i polega na udzieleniu przez osobę przystępującą do tego etapu egzaminu odpowiedzi na 3 pytania o charakterze problemowym, które będą sprawdzać umiejętność wykorzystania wiedzy teoretycznej w działalności członka organu nadzorczego, zadane bezpośrednio przez członków komisji egzaminacyjnej.

W projekcie rozporządzenia proponuje się doprecyzowanie, że poprawności udzielonych odpowiedzi dokonuje komisja oceniając łącznie odpowiedzi na wszystkie zadane pytania w skali od 2 do 5, gdzie 2 oznacza negatywny wynik części ustnej egzaminu.

- Przystąpienie do egzaminu jest najszybszą i najłatwiej dostępną formą uzyskania uprawnienia, które pozwala wypełnić ustawowe wymogi dla kandydata na członka organu nadzorczego. W związku z tym, forma przeprowadzania egzaminu powinna spełnić zarówno funkcję teoretycznego sprawdzenia przygotowania kandydata na członka organu nadzorczego w zakresie związanym z pełnieniem tej funkcji, jak i zachęcać osoby zainteresowane pełnieniem funkcji członka organu nadzorczego w podmiotach z udziałem Skarbu Państwa do wyboru tego sposobu uzyskania uprawnień dla wypełnienia wymogów ustawowych. Uproszczenie procedury przeprowadzania egzaminu, a w efekcie zachęcenie do przystąpienia do egzaminu szerszego grona osób pragnących uzyskać kompetencje pozwalające spełnić wymogi dla kandydatów na członków organów nadzorczych określone w art. 19 ustawy, umożliwi poszerzenie grona potencjalnych kandydatów o osoby posiadające przygotowanie w dziedzinach określonych w ustawie, z uwzględnieniem rozwiązań dotyczących spółek z udziałem Skarbu Państwa, ocenione pod tym kątem przez komisję egzaminacyjną wyznaczoną przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych – wyjaśniają autorzy projektu.

 


Sekretarz komisji zarobi mniej

Projekt przewiduje również obniżenie wynagrodzenia sekretarza komisji z 40 proc. do 30 proc. w stosunku do określonego w rozporządzeniu Ministra Aktywów Państwowych z dnia 5 czerwca 2020 r., które utraci moc.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.