GUS w pierwszej połowie roku odnotował też dodatnie saldo w wymianie towarowej. Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan, jest to jednak przede wszystkim wynik realizacji zamówień jeszcze z zeszłego roku, a prawdziwy spadek będzie dopiero widoczny. 

- Pierwsza połowa 2023 r. w wymianie handlowej przynosi nadwyżkę eksportu nad importem. Handel zagraniczny odzwierciedla to, co się dzieje między innymi w naszym przemyśle, choć zmiany w strukturze dopiero przed nami. Czeka nas bowiem również spowolnienie w eksporcie – szczególnie do Unii Europejskiej. Początek roku to był nadal okres, kiedy przemysł jeszcze dostawał nowe zamówienia i realizował, te które otrzymał w 2022 r.  Druga połowa roku już tak dobrze nie będzie wyglądać. Będziemy obserwować zastój w obu kategoriach handlu zagranicznego - uważa Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. 

Czytaj w LEX: Eksport towarów w VAT na przykładach >

 

Zaznacza również, że przedsiębiorcy stopniowo będą otrzymywać coraz mniej zamówień z zagranicy. 

- Zaczynamy „schodzić” z zapasów, dlatego też nie importujemy już tak dużo. Dodatnie saldo wymiany towarowej wpłynęło na zmniejszenie skali recesji w II kwartale bieżącego roku - mówi ekspert. 

Czytaj w LEX: Eksport pośredni i bezpośredni towarów - ewidencja księgowa >