Odpowiedź: jeśli monitoring nie będzie dotyczył pewnych obszarów, obiektów i urządzeń, które z mocy prawa podlegają obowiązkowej ochronie, to koncesja na wykonywanie tego rodzaju działalności nie będzie potrzebna.
Uzasadnienie: należałoby się zastanowić, czy usługa monitoringu, o którym mowa, nie jest usługą ochrony osób i mienia. Te ostatnie usługi są bowiem koncesjonowane.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 145, poz. 1221 z późn. zm.) - dalej u.o.o.m., ochrona osób to działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa życia, zdrowia i nietykalności osobistej, natomiast ochrona mienia to działania zapobiegające przestępstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu, a także przeciwdziałające powstawaniu szkody wynikającej z tych zdarzeń oraz niedopuszczające do wstępu osób nieuprawnionych na teren chroniony.
Z przepisu art. 3 pkt 2 u.o.o.m. wynika, że ochrona osób i mienia realizowana jest także w formie zabezpieczenia technicznego, polegającego na:
a) montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych, sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia, oraz eksploatacji, konserwacji i naprawach w miejscach ich zainstalowania,
b) montażu urządzeń i środków mechanicznego zabezpieczenia oraz ich eksploatacji, konserwacji, naprawach i awaryjnym otwieraniu w miejscach zainstalowania.
Monitoring, o którym mowa, mieści się w pojęciu zabezpieczenia technicznego, o którym mowa.
Przepisy art. 15 u.o.o.m. stanowią, że podjęcie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji, określającej zakres i formy prowadzenia tych usług. Zastrzega Koncesji nie wymaga działalność gospodarcza w zakresie, o którym mowa w art. 3 pkt 2 (czyli właśnie owo zabezpieczenie techniczne), jeżeli nie dotyczy obszarów, obiektów i urządzeń określonych w art. 5 ust. 5 u.o.o.m.
Jak wynika z art. 5 ust. 5 u.o.o.m. wojewodowie prowadzą ewidencję obszarów, obiektów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie, znajdujących się na terenie województwa. Ewidencja ma charakter poufny. Jak wynika z przepisów poprzedzających ewidencją są obejmowane obszary, obiekty, urządzenia i transporty ważne dla obronności (np. zakłady zbrojeniowe), interesu gospodarczego państwa (np. porty morskie i lotnicze, banki), bezpieczeństwa publicznego (np. elektrownie i ciepłownie, ujęcia wody, wodociągi i oczyszczalnie ścieków) i innych ważnych interesów państwa (np. obiekty pocztowe oraz telewizyjne i radiowe, muzea, archiwa państwowe).
W związku z tym – jeśli monitoring nie będzie wykonywany w tych obiektach, to koncesja na wykonywanie tego rodzaju działalności nie będzie potrzebna.