To, czy formalności przy budowie ogrodzenia są wymagane, czy nie zależy od jego wysokości oraz od ustaleń miejscowego planu lub uchwały krajobrazowej (jeżeli takie przepisy obowiązują).
Czytaj też: Wycinka drzew i krzewów na działce budowlanej często wymaga zezwolenia
Niski płot bez zgód...
Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 20 Prawa budowlanego (pr.bud.) nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowa ogrodzeń o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m. By zyskać pewność, że nie będzie konieczne spełnienie żadnych formalności trzeba także sprawdzić, czy obszar, na którym budowa jest planowana, nie jest wpisany do rejestru zabytków.
W takim wypadku, zgodnie z art. 29 ust. 7 pkt 2 pr.bud., niezależnie od wysokości ogrodzenia, będzie trzeba uzyskać pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a następnie dokonać zgłoszenia, załączając pozwolenie konserwatorskie. Należy jednak mieć na uwadze, że pozwolenia konserwatorskie cechują się dużą uznaniowością. Trzeba zatem liczyć się z sytuacją, że konserwator nie wyda pozwolenia na budowę danego rodzaju ogrodzenia.
Sprawdź w LEX: Czy można zbudować ogrodzenie na środku własnej działki? >
.... a wysoki na zgłoszenie
Z kolei, jeżeli planowana jest budowa wyższego ogrodzenia, to na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 21, będzie ona wymagać zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 pr.bud. Wówczas należy zgłosić właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej będzie to starosta). Warto pamiętać, by w zgłoszeniu zawrzeć:
- rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia,
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- projekt ogrodzenia.
Najlepiej dokonać zgłoszenia przynajmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. Jeżeli w terminie 21 od dnia doręczenia zgłoszenia, organ nie wniesie sprzeciwu, będzie można przystąpić do budowy ogrodzenia.
Cena promocyjna: 36 zł
|Cena regularna: 36 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Więcej w LEX: Ogrodzenia - parametry techniczne >
Zakaz niebezpiecznych parkanów
Dział II Rozdział 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (r.w.t.), określa wymogi dotyczące ogrodzenia, bram i furtek oraz wymiarów bramy. Zgodnie z par. 41 ust. 1 r.w.t. ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Z kolei par. 41 ust. 2 r.w.t. zakazuje umieszczania na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów.
Odnośnie bram i furtek, należy pamiętać, że w myśl par. 42 ust. 1 r.w.t. nie mogą się one otwierać na zewnątrz działki. R.w.t. nakłada także obowiązek zapewnienia prze furtki przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej dostępności dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. W myśl par. 43 r.w.t. szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne dotyczące ochrony przeciwpożarowej.
Zobacz w LEX: II SA/Bk 535/13; Niedopuszczalność otwierania bram na zewnątrz działki >
Ograniczenia w miejscowych planach i uchwałach krajobrazowych
W celu zapewnienia zgodności budowy ogrodzenia z powszechnie obowiązującymi przepisami, należy również zapoznać się z przepisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli taki obowiązuje dla danego terenu. Często mogą one wprowadzać dalej idące wymogi dotyczące ogrodzeń w celu zachowania wymogów ładu przestrzennego, odnoszące się do materiałów, z których mogą zostać wykonane czy dozwolonych wysokości.
Aktem mogącym wprowadzać podobne ograniczenia może być także uchwała w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane (tzw. uchwała krajobrazowa).
Ogrodzenie nie powinno też przekraczać linii rozgraniczających drogę oraz naruszać minimalnych odległości od dróg gminnych, powiatowych czy też pasa drogowego. Z załącznika graficznego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można dowiedzieć się, jakie są m.in. plany budowy dróg albo gdzie zlokalizowane są drogi już istniejące.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.