Wiceminister podczas 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy poinformował, że główne założenia ustawy zostaną publicznie zaprezentowane jeszcze we wrześniu, co uruchomi proces konsultacji społecznych projektu. Niezależnie od procedowania projektu ustawy, rząd zamierza wdrażać te elementy programu, które nie wymagają zmian ustawowych. - Nie czekając na zmiany w prawie budowalnym zaczynamy pracować z inspektorami nadzoru budowlanego, żeby już uwzględniali w swoich działaniach kwestę dostępności. Również w tym roku chcielibyśmy rozpocząć duże projekty adresowane np. do osób niewidomych czy dotyczące szkolenia kierowców niepełnosprawnych. Planujemy też konkursy dotyczące dostosowania po 100 szkół i uczelni – wyliczał Paweł Chorąży.
Przyjęty w lipcu przez rząd program przewiduje ponad tysiąc różnych inwestycji i przedsięwzięć w wielu dziedzinach życia: architekturze, infrastrukturze transportowej, zdrowotnej, społecznej, edukacyjnej czy kulturalnej, a także w przestrzeni wirtualnej. Wsparciem dla tych działań ma być ustawa, której projekt będzie niebawem zaprezentowany. Będzie ona przewidywała sankcje, w tym finansowe, za uporczywe uchylanie się od jej respektowania.
Ustawa ma m.in. nałożyć na podmioty publiczne oraz inne, wykonujące zadania publiczne, obowiązek uwzględniania kwestii dostępności w ich działaniach – ma to dotyczyć także operatorów telekomunikacyjnych czy pocztowych oraz banków, które np. powinny zapewnić osobom z różnymi formami niepełnosprawności (w tym niewidomym) dostęp do bankomatów.
Każdy obywatel będzie mógł poskarżyć się na brak dostępności. - Zostanie powołany specjalny organ, który będzie zajmował się tym, żeby np. szpital albo budynek publiczny w jakiejś perspektywie, na podstawie takiej skargi, wprowadził udogodnienia – wyjaśnił Chorąży.