Likwidacja Instytutu De Republica.

ZARZĄDZENIE Nr 21
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 marca 2024 r.
w sprawie likwidacji Instytutu De Republica

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Z dniem wejścia w życie zarządzenia stawia się w stan likwidacji państwową jednostkę budżetową Instytut De Republica utworzoną zarządzeniem nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2021 r. w sprawie utworzenia Instytutu De Republica (M.P. z 2023 r. poz. 406 i 1370).
2. 
Termin zakończenia likwidacji wyznacza się na dzień 30 czerwca 2024 r.
3. 
Do dnia zakończenia likwidacji Instytut prowadzi dotychczasową działalność.
4. 
W okresie likwidacji Instytut działa pod jego dotychczasową nazwą, z dodaniem oznaczenia "w likwidacji".
§  2. 
1. 
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w imieniu Prezesa Rady Ministrów, wyznacza likwidatora Instytutu i nadzoruje czynności likwidacyjne.
2. 
Likwidator Instytutu reprezentuje Instytut w likwidacji i dokonuje czynności likwidacyjnych.
3. 
Obsługę likwidatora zapewnia Instytut w likwidacji.
§  3. 
1. 
W ramach wykonywanych czynności likwidacyjnych likwidator działa zgodnie z zatwierdzonym przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów harmonogramem likwidacji.
2. 
Likwidator w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia przedkłada Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do zatwierdzenia harmonogram czynności likwidacyjnych.
3. 
Likwidator jest obowiązany do podejmowania wszelkich niezbędnych czynności w ramach prowadzonej likwidacji Instytutu.
4. 
Do obowiązków likwidatora należy w szczególności:
1)
otwarcie ksiąg rachunkowych zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120, 295 i 1598);
2)
sporządzenie planu finansowego likwidacji na dzień otwarcia likwidacji, w tym oszacowanie kosztów likwidacji;
3)
przeprowadzenie inwentaryzacji majątku Instytutu, zgodnie z art. 26 ust. 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w tym składników majątkowych ruchomych i nieruchomych, składników niematerialnych i prawnych oraz wierzytelności i zobowiązań;
4)
dokonanie czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników Instytutu;
5)
zawiadomienie instytucji i podmiotów współpracujących z Instytutem o jego likwidacji;
6)
zawiadomienie banku prowadzącego obsługę rachunku bankowego Instytutu o jego likwidacji;
7)
sporządzenie wykazu umów cywilnoprawnych, których stroną jest Instytut;
8)
ściągnięcie należności i wykonanie zobowiązań wymagalnych do dnia zakończenia likwidacji oraz zapewnienie ze środków pozostałych na rachunku bankowym Instytutu odpowiednich kwot na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych;
9)
rozwiązanie umów cywilnoprawnych, których stroną jest Instytut, i dokonanie ostatecznego rozliczenia zobowiązań, należności lub uprawnień wynikających z tych umów;
10)
sporządzenie do dnia zakończenia likwidacji wykazów:
a)
spraw niezakończonych, a następnie przekazanie tych spraw wraz z dokumentacją do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
b)
spraw zakończonych - archiwizacji dokumentów dokonuje Instytut w likwidacji i przekazuje dokumenty do archiwum Kancelarii Prezesa Rady Ministrów albo do właściwego archiwum państwowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami;
11)
dokonanie zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego na dzień zakończania likwidacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami;
12)
dokonanie niezbędnych czynności urzędowych związanych z zakończeniem działalności Instytutu, w szczególności związanych z wykreśleniem Instytutu z:
a)
Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej - REGON,
b)
ewidencji i identyfikacji podatników i płatników,
c)
rejestru płatników składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
13)
zamknięcie rachunków bankowych.
§  4. 
1. 
Likwidator sporządza i przekazuje Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów sprawozdanie z przeprowadzonej likwidacji w terminie 30 dni od dnia zakończenia likwidacji.
2. 
Z upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, likwidator kończy działalność.
§  5. 
1. 
Mienie znajdujące się w zarządzie Instytutu w dniu rozpoczęcia likwidacji przejmuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przejęcie następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
2. 
Pozostałe po likwidacji należności i zobowiązania Instytutu przejmuje Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  6. 
Traci moc zarządzenie nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2021 r. w sprawie utworzenia Instytutu De Republica (M.P. z 2023 r. poz. 406 i 1370).
§  7. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 6, który wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 r.
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 1273, 1407, 1429, 1641, 1693 i 1872.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024