Międzyresortowy Zespół do spraw Koordynacji Działań na rzecz Rozwoju Partnerstwa Strategicznego między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową.

ZARZĄDZENIE Nr 108
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 grudnia 2012 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Koordynacji Działań na rzecz Rozwoju Wszechstronnego Partnerstwa Strategicznego między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Koordynacji Działań na rzecz Rozwoju Wszechstronnego Partnerstwa Strategicznego między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
formułowanie zaleceń w celu usprawnienia koordynacji działań organów administracji rządowej realizujących zadania w zakresie współpracy w ramach wszechstronnego partnerstwa strategicznego Rzeczypospolitej Polskiej z Chińską Republiką Ludową;
2)
zapewnienie bieżącej wymiany informacji między organami administracji rządowej w kwestiach dotyczących wszechstronnego partnerstwa strategicznego Rzeczypospolitej Polskiej z Chińską Republiką Ludową;
3)
formułowanie wniosków i rekomendacji w sprawie kierunków rozwoju wszechstronnego partnerstwa strategicznego Rzeczypospolitej Polskiej z Chińską Republiką Ludową;
4)
analiza i ocena propozycji projektów współpracy gospodarczo-politycznej między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową;
5)
monitorowanie procesu i działań na rzecz rozwoju dialogu strategicznego między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową;
6)
monitorowanie sprawnego działania kanału komunikacyjnego związanego z rozwojem dialogu strategicznego między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - przedstawiciel w randze sekretarza stanu lub podsekretarza stanu wyznaczony przez Ministra Spraw Zagranicznych;
2)
wiceprzewodniczący - przedstawiciel, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu, wyznaczony przez ministra właściwego do spraw gospodarki;
3)
członkowie:
a)
ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej,
b)
sekretarz stanu lub podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
c)
po jednym przedstawicielu, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu, wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości, Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw:
administracji publicznej,
budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,
aktywów państwowych,
budżetu,
energii,
finansów publicznych,
gospodarki morskiej,
gospodarki wodnej,
gospodarki złożami kopalin,
instytucji finansowych,
informatyzacji,
członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,
klimatu,
kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,
kultury fizycznej,
łączności,
oświaty i wychowania,
pracy,
rolnictwa,
rozwoju wsi,
rozwoju regionalnego,
rynków rolnych,
rybołówstwa,
szkolnictwa wyższego i nauki,
transportu,
turystyki,
środowiska,
rodziny,
spraw wewnętrznych,
wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych,
zabezpieczenia społecznego,
zdrowia,
żeglugi śródlądowej;
4)
sekretarz - osoba wyznaczona przez przewodniczącego spośród pracowników zatrudnionych w urzędzie obsługującym Ministra Spraw Zagranicznych.
2. 
Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
3. 
Minister, który kieruje więcej niż jednym działem administracji rządowej wymienionym w ust. 1 pkt 3 lit. c, wyznacza do udziału w pracach Zespołu jednego przedstawiciela.
§  4. 
1. 
Przewodniczący:
1)
zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy albo na uzasadniony wniosek członka Zespołu, nie rzadziej niż dwa razy do roku;
2)
przewodniczy posiedzeniom;
3)
ustala terminy i program kolejnych posiedzeń Zespołu z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
4)
kieruje pracami Zespołu.
2. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego, posiedzenia Zespołu zwołuje wiceprzewodniczący lub osoba wyznaczona przez przewodniczącego.
3. 
Protokół z posiedzenia Zespołu sporządza sekretarz. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu oraz sekretarz.
§  5. 
Na pierwszym posiedzeniu Zespołu przewodniczący ustala harmonogram realizacji zadań, o których mowa w § 2.
§  6. 
1. 
Przewodniczący, w porozumieniu z wiceprzewodniczącym, może zapraszać do udziału w pracach Zespołu w charakterze doradców przedstawicieli organów administracji państwowej, organizacji pozarządowych oraz innych instytucji istotnych z punktu widzenia współpracy strategicznej Rzeczypospolitej Polskiej z Chińską Republiką Ludową.
2. 
Osobom, o których mowa w ust. 1, nie przysługuje prawo do udziału w głosowaniu nad uchwałami Zespołu.
§  7. 
Przewodniczący, w porozumieniu z wiceprzewodniczącym, może powierzać poszczególnym członkom Zespołu wykonanie określonych czynności, niezbędnych do realizacji zadań, o których mowa w § 2.
§  8. 
W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący, z własnej inicjatywy albo na uzasadniony wniosek członka Zespołu, może tworzyć grupy robocze złożone z osób wchodzących w skład Zespołu oraz osób, o których mowa w § 6 ust. 1.
§  9. 
1. 
Przewodniczący przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie roczne z realizacji zadań Zespołu, w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.
2. 
Sprawozdanie końcowe z realizacji zadań Zespołu przewodniczący przedstawia Radzie Ministrów w terminie 30 dni po zakończeniu prac Zespołu.
§  10. 
1. 
Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin pracy Zespołu ustalony przez przewodniczącego na pierwszym posiedzeniu.
2. 
Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu lub ich upoważnionych przedstawicieli. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
§  11. 
Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne, na wniosek przewodniczącego, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§  12. 
1. 
Obsługę techniczno-organizacyjną oraz biurową prac Zespołu zapewnia komórka organizacyjna właściwa w sprawach Azji i Pacyfiku urzędu obsługującego Ministra Spraw Zagranicznych.
2. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Spraw Zagranicznych.
§  13. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  14. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024