Zatwierdzenie zmiany Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego.

UCHWAŁA Nr 30
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 marca 2023 r.
w sprawie zatwierdzenia zmiany Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego

Na podstawie art. 14o ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2023 r. poz. 225 i 412) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 
Zatwierdza się wynegocjowany przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego oraz zarząd województwa świętokrzyskiego aneks nr 5 do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego, zatwierdzonego uchwałą nr 222 Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zatwierdzenia Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego (M.P. poz. 1061), zmienionego uchwałą nr 113 Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie zatwierdzenia zmiany Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego oraz określenia zakresu i warunków dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (M.P. poz. 732), uchwałą nr 64 Rady Ministrów z dnia 5 maja 2017 r. w sprawie zatwierdzenia zmiany Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego (M.P. poz. 542), aneksem nr 3 z dnia 22 lipca 2020 r. do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego oraz uchwałą nr 96 Rady Ministrów z dnia 5 maja 2022 r. w sprawie zatwierdzenia zmiany Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego (M.P. poz. 531), stanowiący załącznik do uchwały.
§  2. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK

ANEKS NR 5 DO KONTRAKTU TERYTORIALNEGO DLA WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

zawarty w dniu ........................................... 2023 r. w .................................................., między

Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej, zwanym dalej "Ministrem", w imieniu którego działa Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, na podstawie pełnomocnictwa nr MFiPR/62-PM/22 z dnia 21 kwietnia 2022 r.

oraz

Województwem Świętokrzyskim, zwanym dalej "Stroną samorządową", reprezentowanym przez Zarząd Województwa, wykonujący zadania Instytucji Zarządzającej RPO, w imieniu którego działają:

.............................................................................., Marszałek/Wicemarszałek/Członek Zarządu

Województwa Świętokrzyskiego,

oraz

......................................................................., Wicemarszałek/Członek Zarządu Województwa

Świętokrzyskiego,

zwani łącznie dalej "Stronami".

Art.  1. 

Działając na podstawie art. 14o ust. 4 w związku z ust. 2 i art. 14p ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2023 r. poz. 225 i 412), Strony postanawiają, co następuje:

W Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Świętokrzyskiego, zatwierdzonym uchwałą nr 222 Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zatwierdzenia Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego (M.P. poz. 1061), zmienionym uchwałą nr 113 Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie zatwierdzenia zmiany Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego oraz określenia zakresu i warunków dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (M.P. poz. 732), uchwałą nr 64 Rady Ministrów z dnia 5 maja 2017 r. w sprawie zatwierdzenia zmiany Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego (M.P. poz. 542), aneksem nr 3 z dnia 22 lipca 2020 r. do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego oraz uchwałą nr 96 Rady Ministrów z dnia 5 maja 2022 r. w sprawie zatwierdzenia zmiany Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego (M.P. poz. 531), w art. 9a w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zwanego dalej "EFRR", do wysokości 1 006 696 246 EUR; przedmiotowa kwota uwzględnia środki na ZIT w wysokości nie mniejszej niż 56 527 032 EUR oraz środki przekazane w ramach REACT-EU w wysokości 18 950 572 EUR na warunkach określonych w decyzji Komisji Europejskiej nr C(2022) 8372 z dnia 15 listopada 2022 r.;".

Art.  2. 

Integralną część aneksu nr 5 stanowi załącznik - pełnomocnictwo nr MFiPR/62-PM/22 z dnia 21 kwietnia 2022 r.

Art.  3. 

Pozostałe postanowienia Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego nie ulegają zmianie.

Art.  4. 

Aneks wchodzi w życie z dniem podpisania przez drugą Stronę.

Minister

Marszałek/Wicemarszałek/

Członek Zarządu Województwa

_______________________

__________________________

Wicemarszałek/Członek Zarządu

Województwa

_________________________

Załącznik

Warszawa, 21

kwietnia 2022 r.

MINISTER

FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ

GRZEGORZ PUDA

MFiPR/62-PM/22

PEŁNOMOCNICTWO

Udzielam pełnomocnictwa:

Pani Małgorzacie Jarosińskiej-Jedynak - Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej do:

1) uzgadniania, w moim imieniu, z zarządami województw - we współpracy z ministrami właściwymi ze względu na zakres objęty kontraktami terytorialnymi - przedsięwzięć priorytetowych, projektów przewidzianych do realizacji w ramach priorytetu inwestycyjnego 1a w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, projektów umożliwiających realizację danego przedsięwzięcia priorytetowego, a także do podpisywania aneksów do kontraktów terytorialnych oraz wprowadzania innych zmian;

2) negocjowania, w moim imieniu, z zarządami województw - projektów kontraktów programowych, a także do podpisywania kontraktów programowych, aneksów do kontraktów programowych oraz wprowadzania innych zmian.

Niniejsze pełnomocnictwo uprawnia do udzielania dalszych pełnomocnictw pracownikom Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej realizującym zadania w zakresie w nim określonym.

Pełnomocnictwo niniejsze wygasa z chwilą odwołania Pani Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak ze stanowiska Sekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024