Międzyresortowy Zespół do spraw Przeciwdziałania Negatywnym Zjawiskom Demograficznym.

ZARZĄDZENIE Nr 425
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 października 2023 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Negatywnym Zjawiskom Demograficznym

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Przeciwdziałania Negatywnym Zjawiskom Demograficznym, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
realizowanie zadań przewidzianych dla Zespołu koordynacyjnego ds. Polityki Demograficznej, o którym mowa w załączniku do uchwały nr 224 Rady Ministrów z dnia 15 listopada 2022 r. w sprawie ustanowienia polityki publicznej pt. "Strategia Demograficzna 2040" (M.P. poz. 1196), zwanej dalej "Strategią Demograficzną 2040";
2)
proponowanie kierunków działań w obszarach dotyczących zagadnień mających wpływ na zjawiska demograficzne w obszarze urodzeń i dzietności;
3)
proponowanie wystąpień do właściwych organów z wnioskiem o podjęcie prac w obszarach mających wpływ na zjawiska demograficzne w obszarze urodzeń i dzietności;
4)
współpraca z organami administracji rządowej oraz jednostkami organizacyjnymi im podległymi lub przez nie nadzorowanymi, a także organizacjami pozarządowymi w podejmowaniu działań dotyczących zagadnień mających wpływ na zjawiska demograficzne w obszarze urodzeń i dzietności;
5)
monitorowanie postępu realizacji prac nad projektami aktów prawnych oraz działań organów i jednostek, o których mowa w pkt 4, w obszarach mających wpływ na zjawiska demograficzne w obszarze urodzeń i dzietności;
6)
opracowanie propozycji rozwiązań prawnych dotyczących zagadnień mających wpływ na zjawiska demograficzne w obszarze urodzeń i dzietności;
7)
przygotowanie projektu programu przeciwdziałania negatywnym zjawiskom demograficznym, realizującego Strategię Demograficzną 2040, przeznaczonego do wdrożenia przez członków Zespołu zgodnie z ich właściwością;
8)
wykonywanie innych zadań w zakresie zagadnień mających wpływ na zjawiska demograficzne w obszarze urodzeń i dzietności:
a)
wyznaczonych przez Prezesa Rady Ministrów,
b)
realizowanych z inicjatywy własnej Zespołu.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej;
2)
I wiceprzewodniczący Zespołu - przedstawiciel ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu;
3)
II wiceprzewodniczący Zespołu - przedstawiciel ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu;
4)
III wiceprzewodniczący Zespołu - przedstawiciel ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu;
5)
pozostali członkowie Zespołu - przedstawiciele w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu:
a)
ministra właściwego do spraw administracji publicznej,
b)
ministra właściwego do spraw budżetu,
c)
ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,
d)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
e)
ministra właściwego do spraw informatyzacji,
f)
ministra właściwego do spraw kultury fizycznej,
g)
ministra właściwego do spraw pracy,
h)
ministra właściwego do spraw rodziny,
i)
ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego,
j)
ministra właściwego do spraw rozwoju wsi,
k)
ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki,
l)
ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
m)
ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych,
n)
ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego,
o)
ministra właściwego do spraw zdrowia,
p)
Ministra Obrony Narodowej,
q)
Ministra Sprawiedliwości,
r)
Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
6)
sekretarz Zespołu - pracownik urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rodziny, wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu.
2. 
W przypadku, w którym minister kieruje więcej niż jednym działem administracji rządowej, wskazuje jednego przedstawiciela.
3. 
Przewodniczący Zespołu może zapraszać, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, przedstawicieli innych niż wymienione w § 3 ust. 1 organów, instytucji lub organizacji, których wiedza i doświadczenie mogą być wykorzystane w realizacji zadań Zespołu.
§  4. 
1. 
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący Zespołu, a w przypadku jego nieobecności I wiceprzewodniczący Zespołu. W przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu i I wiceprzewodniczącego Zespołu pracami Zespołu kieruje II lub III wiceprzewodniczący Zespołu.
2. 
Do zadań przewodniczącego Zespołu należy w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń Zespołu, z inicjatywy własnej lub co najmniej połowy liczby członków Zespołu;
2)
przewodniczenie posiedzeniom Zespołu;
3)
określanie porządku obrad Zespołu;
4)
reprezentowanie Zespołu na zewnątrz.
3. 
Przewodniczący Zespołu może powierzyć członkom Zespołu wykonywanie określonych obowiązków służących realizacji zadań Zespołu.
§  5. 
Przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek wiceprzewodniczącego Zespołu lub członka Zespołu, zlecać wykonanie tłumaczeń, ekspertyz, opinii, analiz oraz raportów na potrzeby prac Zespołu.
§  6. 
1. 
Zespół realizuje zadania na posiedzeniach zwoływanych co najmniej dwa razy w roku.
2. 
Posiedzenia Zespołu mogą odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa, co obejmuje w szczególności:
1)
transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym między uczestnikami posiedzenia Zespołu;
2)
wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia Zespołu mogą wypowiadać się w toku tego posiedzenia.
3. 
Zespół podejmuje ustalenia w drodze uzgodnienia stanowisk.
4. 
Z przebiegu posiedzenia Zespołu sekretarz Zespołu sporządza protokół zawierający w szczególności podjęte ustalenia, a następnie przekazuje go, w celu wniesienia zastrzeżeń, członkom Zespołu za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyznaczając termin do wniesienia zastrzeżeń. Zastrzeżenia przyjmuje osoba przewodnicząca posiedzeniu Zespołu, odpowiednio zmieniając protokół, a w przypadku ich nieuwzględnienia zastrzeżenia są dołączane do protokołu. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu Zespołu oraz sekretarz Zespołu.
5. 
Członkowie Zespołu mają wgląd w protokoły posiedzeń Zespołu.
§  7. 
1. 
W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek wiceprzewodniczącego Zespołu lub członka Zespołu, tworzyć zespoły specjalistyczne, grupy robocze i zespoły doradcze, zwane dalej "zespołami problemowymi".
2. 
W skład zespołu problemowego mogą wchodzić członkowie Zespołu, osoby zaproszone do udziału w pracach Zespołu na podstawie § 3 ust. 3 lub osoby zaproszone do udziału w pracach zespołu problemowego, w szczególności:
1)
przedstawiciele urzędów obsługujących ministrów właściwych w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac zespołu problemowego;
2)
eksperci w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac zespołu problemowego;
3)
przedstawiciele organów, organizacji, instytucji lub innych podmiotów działających w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac zespołu problemowego.
3. 
Zespół, na wniosek przewodniczącego Zespołu, określa skład i zakres zadań zespołu problemowego.
4. 
Zespół, na wniosek przewodniczącego Zespołu, wyznacza przewodniczącego zespołu problemowego spośród członków tego zespołu.
5. 
Posiedzenia zespołu problemowego odbywają się w zależności od potrzeb.
6. 
Przepisy § 6 stosuje się odpowiednio do posiedzeń zespołu problemowego, z tym że protokół z posiedzenia zespołu problemowego sporządza przewodniczący zespołu problemowego albo inny członek zespołu problemowego wyznaczony przez przewodniczącego zespołu problemowego.
§  8. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów coroczne sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu, za pośrednictwem ministra właściwego do spraw rodziny, w terminie do dnia 31 marca każdego roku za rok ubiegły.
§  9. 
Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane współdziałają z Zespołem w zakresie jego prac, w tym udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne dane, informacje i dokumenty.
§  10. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  11. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu, a także tworzonych zespołów problemowych są pokrywane z budżetu państwa z części 63, której dysponentem jest minister właściwy do spraw rodziny.
§  12. 
Obsługę techniczno-organizacyjną oraz biurową prac Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw rodziny.
§  13. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2023.1071

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Międzyresortowy Zespół do spraw Przeciwdziałania Negatywnym Zjawiskom Demograficznym.
Data aktu: 02/10/2023
Data ogłoszenia: 05/10/2023
Data wejścia w życie: 06/10/2023