Międzyresortowy Zespół do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.

ZARZĄDZENIE Nr 392
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 2023 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, zwany dalej "Zespołem".
§  2. 
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów.
§  3. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
opiniowanie realizacji programów mających na celu zwalczanie i zapobieganie handlowi ludźmi;
2)
doradztwo w kwestii inicjowania działań zmierzających do zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi;
3)
przygotowywanie projektów Krajowych Planów Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi, monitorowanie wykonalności zaplanowanych zadań oraz opracowywanie corocznych sprawozdań z wykonania Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi.
§  4. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
Przewodniczący Zespołu - Sekretarz lub Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji;
2)
Zastępca Przewodniczącego Zespołu - Zastępca Komendanta Głównego Policji;
3)
Członkowie - przedstawiciele wyznaczeni przez:
a)
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
b)
Ministra Rodziny i Polityki Społecznej,
c)
Ministra Sprawiedliwości,
d)
Ministra Spraw Zagranicznych,
e)
Komendanta Głównego Policji,
f)
Komendanta Głównego Straży Granicznej,
g)
Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców;
4)
Sekretarz Zespołu - wyznaczony przez Przewodniczącego Zespołu Dyrektor lub Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
2. 
Przewodniczący Zespołu zwołuje posiedzenia Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, na prawach członka, innych niż wymienieni w § 4 ust. 1 pkt 3 przedstawicieli jednostek podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji lub przez niego nadzorowanych, a także przedstawicieli innych instytucji i ekspertów, na prawach członka, których wiedza i doświadczenie są niezbędne do realizacji zadań Zespołu.
3. 
Członkowie, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli, z wyjątkiem osób uczestniczących w pracach Zespołu w charakterze ekspertów, którzy mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli za zgodą Przewodniczącego Zespołu.
§  5. 
1. 
Przewodniczący Zespołu:
1)
kieruje pracami Zespołu;
2)
zwołuje i prowadzi posiedzenia Zespołu;
3)
poleca opracowanie analiz lub raportów;
4)
zatwierdza protokół posiedzenia Zespołu;
5)
akceptuje sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu, o których mowa w § 3;
6)
przekazuje, do końca marca roku następującego po rocznym okresie sprawozdawczym, Prezesowi Rady Ministrów sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu, o których mowa w § 3;
7)
przekazuje sprawozdanie z realizacji zadań przewidzianych w Krajowym Planie Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi, które stanowi załącznik do sprawozdania z realizacji zadań Zespołu.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 5, powinno zawierać informacje o:
1)
liczbie i terminach posiedzeń Zespołu w okresie sprawozdawczym, a w przypadku ich braku wskazanie przyczyn tego stanu;
2)
zmianach w składzie Zespołu;
3)
liczbie stałych lub doraźnych grup roboczych powołanych przez Przewodniczącego Zespołu oraz celu ich powołania;
4)
stanie realizacji zadań Zespołu w okresie sprawozdawczym;
5)
problemach i zagrożeniach w realizacji zadań Zespołu oraz podjętych działań zaradczych;
6)
wnioskach i rekomendacjach dotyczących działań Zespołu;
7)
zadaniach zaplanowanych do realizacji przez Zespół w kolejnym okresie sprawozdawczym, ze wskazaniem przybliżonego harmonogramu ich realizacji.
3. 
W przypadku nieobecności Przewodniczącego Zespołu jego zadania wykonuje Zastępca Przewodniczącego Zespołu lub inna osoba wyznaczona przez Przewodniczącego Zespołu spośród członków Zespołu.
4. 
Przewodniczący Zespołu może powoływać stałe lub doraźne grupy robocze lub powierzać poszczególnym osobom, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, z wyjątkiem osób wyznaczonych do udziału w pracach Zespołu w charakterze ekspertów, wykonanie określonych zadań albo czynności niezbędnych do realizacji zadań Zespołu.
§  6. 
Do zadań Sekretarza Zespołu należy:
1)
przygotowywanie posiedzeń Zespołu;
2)
przekazywanie informacji o zwołaniu Zespołu członkom i zaproszonym na posiedzenie osobom wraz z porządkiem posiedzenia Zespołu oraz innymi materiałami;
3)
sporządzanie protokołu posiedzenia Zespołu, który podpisuje Przewodniczący Zespołu lub, w przypadku jego nieobecności, Zastępca Przewodniczącego Zespołu albo wyznaczony członek Zespołu, oraz Sekretarz Zespołu;
4)
przekazywanie członkom Zespołu innych decyzji, poleceń Przewodniczącego Zespołu oraz zatwierdzonego protokołu posiedzenia Zespołu.
§  7. 
1. 
Zespół realizuje zadania na posiedzeniach lub w trybie obiegowym. Dopuszcza się prowadzenie prac przez Zespół przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
2. 
W sprawach wymagających rozstrzygnięcia członkowie Zespołu podejmują uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Zespołu.
3. 
W przypadku prowadzenia prac w trybie obiegowym członkowie przesyłają wymagane dokumenty i informacje bezpośrednio do Sekretarza Zespołu, w terminie i formie przez niego wskazanych.
§  8. 
Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne współdziałają z Zespołem oraz udzielają mu wsparcia przy realizacji jego zadań.
§  9. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  10. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu pokrywane są z części 42 - sprawy wewnętrzne budżetu państwa.
§  11. 
Obsługę organizacyjną oraz kancelaryjno-biurową Zespołu zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2023.1036

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Międzyresortowy Zespół do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.
Data aktu: 18/09/2023
Data ogłoszenia: 26/09/2023
Data wejścia w życie: 27/09/2023