Azerbejdżan-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawie.1997.08.26.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Azerbejdżańskiej o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Warszawie dnia 26 sierpnia 1997 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Azerbejdżańskiej, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami"

- pragnąc rozwijać i umacniać stosunki przyjaźni pomiędzy obydwoma państwami, oparte na wzajemnej pomocy, suwerennej równości i nieingerencji w sprawy wewnętrzne,

- przekonane, że współpraca ta przyczyni się do zacieśnienia przyjaznych stosunków między obu państwami

- kierując się dążeniem do ułatwiania i rozwijania współpracy w dziedzinie nauki, oświaty, kultury, sztuki, sportu i turystyki, wymiany młodzieży, oraz środków masowego przekazu,

- dążąc do realizacji postanowień dotyczących wymiaru kulturowego, zawartych w Akcie Końcowym z Helsinek, Paryskiej Karcie Nowej Europy i w innych dokumentach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w tym uzgodnień osiągniętych w czasie Krakowskiego Sympozjum na temat dziedzictwa kulturalnego państw uczestniczących w OBWE,

- świadome wzajemnych korzyści płynących z tej współpracy,

- postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierały wymianę i współpracę we wszystkich dziedzinach kultury, sztuki i nauki oraz będą stwarzały odpowiednie możliwości współpracy między organizacjami, instytucjami i osobami działającymi w tych dziedzinach.

Artykuł  2

Umawiające się Strony będą przywiązywały szczególną wagę do budowania stosunków kulturalnych i naukowych na zasadach poszanowania jednostki, wolności sumienia i wyznania, swobodnej autoekspresji, uznania ważności duchowych i kulturowych wartości, otwartości i tolerancji oraz nadrzędności prawa.

Artykuł  3

Umawiające się Strony będą popierały inicjatywy i formy wszechstronnej współpracy podejmowane przez państwowe, społeczne i prywatne instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz osoby fizyczne na rzecz tworzenia wspólnych polsko-azerbejdżańskich organizacji i przedsięwzięć służących osiągnięciu celów niniejszej Umowy i wzajemnemu zbliżaniu społeczeństw obu Państw.

Artykuł  4

Umawiające się Strony będą popierały zainteresowanie dziedzictwem kulturalnym i współczesnymi osiągnięciami kulturalnymi obu Państw. W tym celu będą popierały, na zasadzie wzajemnego zainteresowania i obopólnych korzyści:

-
wymianę wystaw i innych prezentacji o charakterze kulturalnym, w tym organizację wystaw i targów książek
-
wymianę artystów i grup artystycznych,
-
tłumaczenie i publikację dzieł literackich oraz propagowanie twórczości artystycznej drugiego Państwa,
-
prezentację utworów artystycznych drugiego Państwa na scenach teatralnych, w salach koncertowych, wystawowych, kinach, telewizji i radiu,
-
współpracę w dziedzinie muzealnictwa,
-
współpracę narodowych instytucji kultury,
-
udział swych przedstawicieli w festiwalach, konkursach, przeglądach, konferencjach i spotkaniach międzynarodowych o charakterze kulturalnym, organizowanych przez drugą Stronę,
-
indywidualne inicjatywy i przedsięwzięcia poszczególnych osób, tworzących nowe wartości kulturalne.
Artykuł  5

Każda z Umawiających się Stron uzna prawa autorskie i pokrewne do utworów, przysługujące obywatelom i osobom prawnym drugiej Umawiającej się Strony oraz ich następcom prawnym niezależnie od miejsca pierwszego opublikowania utworów i zabezpieczy dla tych praw ochronę na tych samych warunkach, które stworzone są jej wewnętrznym prawodawstwem dla jej własnych obywateli i osób prawnych. Strony zobowiązują się ponadto do wzajemnego poszanowania praw autorskich i pokrewnych swoich obywateli i osób prawnych zgodnie ze standardami obowiązującymi we wspólnocie europejskiej, przy czym standardy te nie mogą być niższe od standardów przewidzianych w Konwencjach: Berneńskiej oraz Rzymskiej.

Artykuł  6

Umawiające się Strony podejmą wysiłki na rzecz ochrony integralności narodowego dziedzictwa kulturowego obydwu Państw, oraz zachowania i konserwacji na swoim terytorium przedmiotów stanowiących zabytki i wartości kulturalne drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą udzielały wszechstronnego poparcia rozszerzaniu i pogłębianiu bezpośredniej współpracy między naukowcami, placówkami naukowo-badawczymi i organizacjami naukowymi obu Państw.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą popierały wymianę: studentów, doktorantów i stażystów.

Artykuł  9

Ministerstwo Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Oświaty Republiki Azerbejdżańskiej, współdziałając w dziedzinie nauki i oświaty, nawiążą bezpośrednie kontakty w celu wymiany doświadczeń w dziedzinie zarządzania i kierowania oświatą, rozwijania nowoczesnych metod nauczania, organizowania wspólnych badań naukowych oraz kształcenia kadr w specjalizacjach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Artykuł  10

Umawiające się Strony będą wzajemnie wspierały upowszechnianie wiedzy o języku, literaturze, historii i geografii obu Państw oraz ich nauczanie.

Artykuł  11

Umawiające się Strony dążyć będą do zawarcia odrębnego porozumienia o wzajemnym uznawaniu równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich i wyższych.

Artykuł  12

Umawiające się Strony będą prowadzić współpracę naukową i techniczną na zasadach równoprawności i wzajemnych korzyści, na podstawie odrębnych umów.

Artykuł  13

Umawiające się Strony będą popierały współpracę w dziedzinie zdrowia i nauk medycznych, prowadzoną na podstawie odrębnych porozumień.

Artykuł  14

Umawiające się Strony będą wspierały nawiązywanie kontaktów między organizacjami dobroczynnymi oraz wymieniały doświadczenia w zakresie udzielania pomocy humanitarnej.

Artykuł  15

Umawiające się Strony będą popierały współpracę w dziedzinie sportu realizowaną przez zainteresowane federacje, kluby i inne organizacje obu Państw na podstawie odrębnych porozumień.

Artykuł  16

Umawiające się Strony będą popierały współpracę między dyrekcjami archiwów obu Państw w zakresie informacji archiwalnych, wymiany publikacji i mikrofilmów oraz dostępu do archiwów dla celów naukowych. Szczegółowe rozwiązania zostaną zawarte w bezpośrednich porozumieniach między zainteresowanymi instytucjami obu Państw.

Artykuł  17

Umawiające się Strony będą popierały bezpośrednią współpracę radiofonii i telewizji realizowaną na podstawie odrębnych porozumień.

Artykuł  18

Umawiające się Strony będą popierały rozwój współpracy i wymianę osobową między organizacjami dziennikarskimi Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Azerbejdżańskiej oraz redakcjami i agencjami prasowymi obu Państw.

Artykuł  19

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinach należących do kompetencji UNESCO.

Artykuł  20

Umawiające się Strony popierać będą współpracę w dziedzinie wymiany młodzieży na podstawie odrębnych porozumień.

Artykuł  21

Umawiające się Strony będą wspierać wymianę doświadczeń, rozszerzanie i pogłębianie kontaktów między organizacjami zajmującymi się ochroną praw autorskich i pokrewnych. Strony będą się wzajemnie informować o zmianach w prawodawstwie dotyczącym ochrony praw autorskich i pokrewnych.

Artykuł  22

Umawiające się Strony będą opracowywały okresowe programy wykonawcze do niniejszej Umowy, określające warunki finansowe i organizacyjne wymiany.

Artykuł  23

Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie Umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.

Artykuł  24

Umowę niniejszą zawiera się na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na następne pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Warszawie, dnia 26 sierpnia 1997 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, azerbejdżańskim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst w języku rosyjskim uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024